• OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          • ...Dzień Przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
            to święto Ani, Basi i Krzysia.
            W Dzień Przedszkolaka każdy to wie,
            bawi się z nami, kto tylko chce...


               Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest to święto obchodzone corocznie 20 września począwszy od 2013 roku.. Zostało ono ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka i ma na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynienia się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
               W naszym przedszkolu również obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka, choć żałujemy bardzo, że w niepełnym składzie grupy. Świętowanie rozpoczęliśmy od nauki i zaśpiewania ,,Hymnu Przedszkolaka". Był to dzień wypełniony zabawą, różnymi konkursami i tańcami przy ulubionych przebojach. Na twarzach dzieci gościła radość z bycia Przedszkolakiem.

          • WYCIECZKA DO RZESZOWA

          •     Dnia 20.09.2022 klasy 4-8 pojechały na wycieczkę do Rzeszowa. Pomimo obfitych opadów deszczu nie poddaliśmy się. Po przybyciu na miejsce najpierw wybraliśmy się na film „Orlęta, Grodno – 39”. Film oparty był na faktach autentycznych. Opowiadał o II wojnie światowej i pokazywał jak ludzie radzili sobie w czasach wojennych. Po skończonym seansie, poprosiliśmy uczniów o opinie na temat zobaczonej sztuki filmowej. Po zapytaniu większość wypowiedziało się, że film im się nie podobał.
              Po filmie część klas udała się do podziemnej trasy turystycznej, a reszta skorzystała z usług gastronomicznych. Następnie klasy wymieniły się - starsi uczniowie zwiedzali, a młodsi mieli czas wolny. Piwnice zostały wykonane w 1354 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Zbudowane są z czerwonej cegły, a ich długość wynosi 396 metrów. W trakcie zwiedzania większość dzieci zachwyciło się eksponatami z dawnych czasów. Podziemia ukazują m.in. codzienne zajęcia średniowiecznych mieszkańców, zmieniający się wygląd miasta, rynku oraz zamku. Przedstawiają również najeźdźców i sposoby obrony mieszkańców. Dowiedzieliśmy się również kilka ciekawych faktów o lampie naftowej Ignacego Łukasiewicza. Rzeszowskie piwnice są wyposażone w urządzenia elektroniczne, które umilają zwiedzanie. W niektórych pomieszczeniach panuje półmrok, a w tle słychać muzykę lub odgłosy walk. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawostkach, np. to, że Rzeszów był położony na skrzyżowaniu szlaków handlowych. W związku z tym, kupcy którzy przejeżdżali  tamtą drogą często zatrzymywali się w Rzeszowie aby sprzedać swoje towary. Rękodzieła kupców były początkowo składowane na rynku. Z czasem kiedy liczb handlarzy była większa, zaczęło brakować miejsca na ich wyroby. Wtedy król wpadł na świetny pomysł, żeby wykopać piwnicę.
               Oryginalne średniowieczne mury z XIV wieku stanowią tam około 10% gdyż reszta została zniszczona w czasach II wojny światowej. Ich odbudowę zaczęto w latach 70 i 80 XX wieku. Dzisiaj za symboliczną cenę mamy okazję zobaczyć sporą część historii i kultury, która zabiera dech w piersiach.

            Jakub Barański
            Łukasz Pępek
            klasa VIII

          • DZIEŃ KROPKI

          • „DZIEŃ KROPKI”

            (Dorota Kluska)

            Tu nie o kropkę wcale chodzi
            choć ona dzień swój dzisiaj ma.
            Lecz o talenty w nas ukryte,
            więc wspomnę słowa dwa…
            Każdy jest inny, wyjątkowy
            i każdy doskonale  wie,
            że skarb posiada, bardzo cenny.
            I jeśli tylko bardzo chce,
            może zdobywać swoje szczyty
            i marzeń spełniać może sto,
            może zadziwiać i zachwycać
            i być, kim tylko zechce, bo…
            bo ma swój talent, co rozkwitać,
            może codziennie tak, jak kwiat.
            Wystarczy tylko w to uwierzyć

            i zdobyć można cały świat!

                15 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to ma na celu pomóc dzieciom w odkrywaniu własnych talentów, poznawaniu mocnych stron i wyrabianiu wiary we własne możliwości.
                Motywem przewodnim tego dnia jest KROPKA
            z książki Petera Reynoldsa “The Dot”, która opowiada o historii małej dziewczynki Vashti, która dzięki lekcji plastyki i swojej nauczycielce uwierzyła we własne umiejętności, a wszystko rozpoczęło się od namalowania jednej małej kropki na kartce.
                W obchody Dnia Kropki zaangażowała się  młodsza społeczność naszej szkoły - przedszkolaki oraz uczniowie z  klas I - III.  Tego dnia chętni uczniowie założyli ubrania w kropki, a przedszkolaki ozdobili nawet nimi swoje twarze. Podczas zajęć w przedszkolu oraz na lekcjach plastyki powstały ,,kropkowe dzieła sztuki". Każda praca była inna i wyjątkowa.
               16 września dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych poświęconych KROPCE zorganizowanych przez panią Danutę Hamerlę. Pani bibliotekarka przygotowała dla przedszkolaków i młodszych uczniów wiele ciekawych aktywności m. in. wyszukiwali oni w bibliotece przedmioty w kropki, wysłuchali wiersza pt. ,,Czarna krowa", ozdabiali kolorowymi kropkami napis przewodni, a starsze dzieci czytały również wiersze o biedronce. Uwieńczeniem spotkania stało się obejrzenie filmu pt. ,,The Dot" , czyli ,,Kropka" i rozmowa na temat symboliki obchodzonego dnia. 
                 Wszystkie dzieci wzięły aktywny udział w zajęciach i sprawiły im one wiele radości.