• #Akcja Żonkile# ŁączyNasPamięć

•         W naszej szkole upamiętniliśmy wydarzenie związane z powstaniem w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Uczniowie przygotowali samodzielnie żonkile i brali udział w lekcji zatytułowanej "Takich dwóch, jak nas trzech".
                  Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

• RELACJA Z WYCIECZKI DO OŚWIĘCIMIA AUSCHWITZ – BIRKENAU

•     Dnia 17.03.2023 Szkoła Podstawowa w Piątkowej oraz w Błażowej zorganizowały wyjazd uczniów klas VIII do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
              Zbiórka uczniów została zaplanowana na godz. 6:00 przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Błażowej, a wyjazd autokaru o godz.6:20. Podróż przebiegła bez większych zakłóceń, aczkolwiek nie obyło się bez drobnych spięć dotyczących tylnych miejsc siedzących w autokarze.
              Po czterech godzinach podróży przyjechaliśmy na miejsce. Następnie z biletami w dłoni udaliśmy się z przewodnikiem na teren obozu.
                Udało nam się zwiedzić część obozu, w której zobaczyliśmy m.in bunkry głodowe, ścianę śmierci oraz komory gazowe. Najbardziej poruszył nas jednak widok zostawionych przez więźniów rzeczy osobistych takich jak: okulary, walizki (podpisane imieniem i nazwiskiem), protezy, ubrania oraz naczynia.
               W kolejnym etapie wędrówki po obozie ujrzeliśmy przerażający widok zdjęć zamordowanych więźniów w pasiakach. Setki tysięcy więźniów zamordowanych w bestialski sposób zostały uwiecznione w ,,Księdze Imion”, która była olbrzymim spisem.
                W końcowej fazie wycieczki uczestniczyliśmy w warsztatach, na których wykonaliśmy prace na temat obozu.
               Po wielogodzinnym przebywaniu na terenach byłego obozu koncentracyjnego udaliśmy się na mały przerywnik w formie szybkiego bufetu.
                Powrót do domu zajął nam około 3,5 godz. Dzięki wycieczce do byłego obozu koncentracyjnego ,,Auschwitz – Birkenau" mieliśmy możliwość zobaczenia prawdziwej, okrutnej historii na własne oczy. Zrozumieliśmy okrucieństwo i bezsens wojny. Tego widoku nie zapomnimy do końca życia.

Jakub Barański uczeń VIII klasy