Czas Bożego Narodzenia to niewątpliwie najpiękniejszy okres w roku. Godziny oczekiwań na Narodzenie Jezusa są wyjątkowo uroczyste. Święta spędzamy w najbliższym gronie, ale szkoła także jest wspólnotą, która tworzy pewnego rodzaju rodzinę. Dlatego też co roku uczniowie, nauczyciele, pracownicy – przed świąteczną przerwą - razem zasiadają do wspólnej wigilii. Tym razem szkolna wigilia, która odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II miała niecodzienny charakter. Uczniowie przygotowali bardzo ciekawe pogadanki na temat świątecznych bożonarodzeniowych zwyczajów. Wykazali się przy tym dużą pomysłowością i co ważne; całą uroczystość przygotowali samodzielnie. Uczestnicy wigilii mogli się bardzo dużo dowiedzieć o zwyczajach związanych z adwentem i obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia. Uczennice z klasy V w krótkich scenkach przedstawiły skąd się wziął m.in. zwyczaj strojenia choinki, zwyczaj rozdawania prezentów, śpiewania kolęd itp. Dwie uczennice przybliżyły historię powstania jednej z najbardziej znanych pieśni pt. ,,Cicha noc”. Krótkie scenki przedstawiane przez naszych uczniów były bardzo ciekawe i pouczające. Wzbogaciły naszą wiedzę o zwyczajach bożonarodzeniowych i pomogły w bardziej świadomym przeżywaniu świąt. Na szkolnej wigilii nie mogło także zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Był to bardzo miły moment, oby wszystkie wypowiedziane przez nas życzenia spełniły się!
Następnym punktem uroczystości był koncert kolęd w wykonaniu naszych uczniów. Kornelia Sieńko zagrała na skrzypcach, a Jakub Barański i Patryk Jurek przygrywali na akordeonie. Ostatnim punktem szkolnej wigilii było przedstawienie przygotowane przez uczniów klas V-VII. Było ono zatytułowane ,,Baśń o wyspie i jej mieszkańcach”. Miało niezwykle ważne przesłanie, mianowicie takie, że nie powinniśmy marnować czasu, bo nikt z nas nie wie, ile nam go zostało. Najpotężniejszym uczuciem jest miłość i to o nią powinniśmy dbać.
Podczas spotkania, miało miejsce także rozstrzygnięcie szkolnych konkursów: plastycznego i poetyckiego zorganizowanych z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie chętnie i licznie wzięli w nich udział.
W konkursie plastycznym ,,Nasza Niepodległa" jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce: Julia Kośmider (kl. VI), Anna Woźniak (kl. V),
II miejsce: Jagoda Mroczek (kl. IV), Paulina Jędrysek (kl.V),
III miejsce: Klaudia Wyskiel (kl. V), Sara Mikołajczyk (kl. IV).
Natomiast w konkursie poetyckim, którego przedmiotem było napisanie wiersza o tematyce patriotycznej, nawiązującego do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy konkursu:
- Aleksandra Patrońska, Klaudia Wyskiel, Mikołaj Czarnik, Szymon Kawalec- wiersz ,,Nasza Ojczyzna";
- Jagoda Mroczek- wiersz ,,Polska Niepodległa";
- Jakub Barański- wiersz,, Polska to moja Ojczyzna" ;
- Kacper Wielgos, Zuzanna Kośmider, Julia Haligowska, Patrycja Wielgos- wiersz ,,Nasza Polska";
- Jan Mikuła, Martyna Kruczek- wiersz ,,Nasza Polska".
Utwory napisane przez uczniów zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
Na zakończenie Pani Dyrektor Elżbieta Wyskiel dokonała krótkiego podsumowania projektu ,,Poznanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości" z programu Erasmus +, w którym brali udział nauczyciele naszej szkoły: Pani Elżbieta Rędzio (szkolenie metodyczno językowe - Edynburg), Pani Ewelina Szumska i Pani Małgorzata Wyskiel (szkolenie językowe- Edynburg), Pani Diana Flisak i Pani Renata Kowalska (szkolenie językowe- Malta).
Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała Pani Elżbieta Rędzio za zaangażowanie w przygotowanie i realizację projektu ,,Poznanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości" z programu Erasmus + w ramach akcji ,,Mobilność kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja szkolna w roku 2017’’, a w szczególności za napisanie projektu, koordynowanie i nadzorowanie mobilności nauczycieli, prowadzenie dokumentacji związanej z realizacją projektu, realizację zadań wynikających z harmonogramu realizacji projektu i sporządzenie raportu końcowego z realizacji projektu oraz Pani Ewelina Szumska również za zaangażowanie w przygotowanie i realizację projektu ,,Poznanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości" z programu Erasmus + w ramach akcji ,,Mobilność kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja szkolna w roku 2017’’, a także napisanie projektu, realizację zadań wynikających z harmonogramu realizacji projektu, sporządzenie raportu końcowego z realizacji projektu.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym nauczycielom i uczniom i życzymy dalszych sukcesów.