7 lutego 2019 r. gościliśmy w naszej szkole pana dzielnicowego- mł. asp. Pawła Łanika, który zawsze chętnie odwiedza naszą szkołę.
Celem wizyty było między innymi uświadomienie uczniom, jak bezpiecznie spędzić zbliżające się ferie zimowe. Uczniowie uważnie słuchali pana policjanta i mamy nadzieję, że skorzystają ze wszystkich cennych rad i przestróg.
Życzymy naszym uczniom udanego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku podczas ferii.
BEZPIECZNE FERIE- WIZYTA PANA POLICJANTA
POKAZ PIERWSZEJ POMOCY PRZEZ UCZNIÓW KLASY VIII
7 lutego 2019 roku uczniowie klasy VIII- Kamil, Karol i Darek zaprezentowali swoim młodszym koleżankom i kolegom z oddziału przedszkolnego oraz klasy I i II pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.
Chłopcy zademonstrowali prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej u osoby poszkodowanej. Po pokazie, młodsze dzieci pod okiem starszych kolegów i nauczycieli miały okazję poćwiczyć na fantomie schemat udzielania pierwszej pomocy.
Do prezentacji przygotowała uczniów pani Małgorzata Kusz na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa.
ZABAWA KARNAWAŁOWA
,,Tak karnawał się zaczyna.
Każdy maskę w ręku trzyma
i wybiera się na bal.
Będzie tańczyć wiele par.
Każdy inny strój przywdzieje,
będą wróżki, czarodzieje.
Zatańczymy wkoło tak,
że nam zawiruje świat.
Będzie wiele nowych tańców,
będzie wielu przebierańców.
W karnawale bawmy się
i weselmy całe dnie!"
Karnawał to czas zabaw, balów, tańca i muzyki. 7 lutego 2019 r. w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa karnawałowa. Młodsze dzieci wystąpiły na balu w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek, filmów, różne zwierzęta i nie tylko. Mogliśmy zobaczyć m. in. księżniczki, piratów, myszkę Miki, tygrysa, koty, dinozaura, a porządku na sali balowej pilnował policjant i strażak Niektórzy uczniowie założyli specjalnie na tą okazję piękne maski. Wspaniałą atrakcją dla uczniów było malowanie twarzy, której pomysłodawczyniami i realizatorkami były dziewczynki z samorządu uczniowskiego.
Pani Patrycja- wodzirejka tegorocznej zabawy karnawałowej, zadbała o to, by nikt nie podpierał ścian. Przygotowała dla dzieci mnóstwo zabaw i konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Po dwugodzinnej, intensywnej zabawie młodsze dzieci zmęczone, ale zadowolone udały się pod opieką rodziców do domu. Natomiast starsi uczniowie dalej bawili się przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Nie zabrakło również wielu ciekawych zabaw, o których przygotowanie i przeprowadzenie zadbał samorząd uczniowski.
Wszyscy w wyśmienitych humorach wrócili do domu. Szkoda, że kolejna zabawa karnawałowa dopiero za rok!
,,INSTRUMENTY PERKUSYJNE ŚWIATA"- AUDYCJA MUZYCZNA SZKOŁA MUZYCZNA YAMAHA
6 lutego 2019 roku nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnej audycji muzycznej prowadzonej przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Tym razem tematem spotkania były ,,Instrumenty perkusyjne świata". Zajęcia poprowadził pan Karol Stelmach, a gościem specjalnym był muzyk- Paulo Bomfim, który przybył do nas prosto z Brazylii.
Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć i dowiedzieć się wielu ciekawostek o różnych, niespotykanych instrumentach z wielu zakątków świata, a także usłyszeć ich brzmienie.
Na zakończenie gość z Brazylii zaprezentował specjalnie dla nas Coporeira, czyli brazylijską sztukę walki wykonywaną w rytm muzyki, która zawiera również formy akrobatyczne.
KULIG I OGNISKO PRZEDSZKOLAKÓW W LEŚNICZÓWCE
- 3
KONCERT KOLĘD W WYKONANIU UCZNIÓW I NAUCZYCIELI ZE SZKOŁY MUZYCZNEJ W BŁAŻOWEJ
W poniedziałek 28 stycznia 2019r. gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej w Błażowej. Podczas spotkania uczestniczyliśmy w koncercie kolęd. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności muzyczne na różnych instrumentach.
W gronie akordeonistów znalazł się nasz uczeń - Patryk Jurek. Było nam niezwykle miło wysłuchać kolęd w Jego wykonaniu.
Dziękujemy przedstawicielom Szkoły Muzycznej w Błażowej za piękny koncert i umilenie nam przedpołudnia dźwiękami muzyki.Zapraszamy do wysłuchania fragmentu koncertu kolęd. Nagranie dostępne po kliknięciu na poniższy link.
https://drive.google.com/file/d/1TB3mbJvHp6O1rtzNTF64hRRI8ULL-sDy/view?fbclid=IwAR26Ae-oEECU1Vqxgc8dd_N_paq3iThAbu5mNO0w9lfLGU-UkIQN5cHaFjc
WIZYTA UCZNIÓW W DOMU SPOKOJNEJ STAROŚCI DLA OSÓB STARSZYCH I CHORYCH W KĄKOLÓWCE
W czwartek 24 stycznia 2019r. nasi uczniowie pod opieką Pani Diany Flisak i Pana Wojciecha Kruczka udali się z kolejną wizytą do Domu Spokojnej Starości dla Osób Starszych i Chorych w Kąkolówce.
Uczniowie przedstawili mieszkańcom ośrodka inscenizację związaną z Dniem Babci i Dziadka, zaśpiewali wiązankę piosenek. Patryk Jurek z klasy VII zagrał na akordeonie kilka przygotowanych na tę okazję utworów.
Ponadto uczniowie wręczyli pensjonariuszom upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka.Byliśmy naprawdę szczęśliwi, że mogliśmy dostarczyć uczestnikom tego spotkania chwilę wzruszeń i radości. Na pewno to nie nasza ostatnia wizyta w Ośrodku Caritas.
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W PIĄTKOWEJ
W czwartek 24 stycznia 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką wychowawcy uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Publicznej w Piątkowej.
Podczas spotkania przedszkolaki rozmawiały z Panią bibliotekarką na temat wysłuchanych wcześniej wierszy, rozwiązywały zagadki, rysowały ozdoby na choince. Dzieci zaśpiewały również piosenki, które prezentowały podczas szkolnej uroczystości z okazji ,,Dnia Babci i Dziadka”.
Dziękujemy Pani Danusi za zaproszenie i słodki poczęstunek.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
,,...Kochamy was, kochamy całym sercem
I radości chcemy dać wam jak najwięcej.
Nasze buzie uśmiechnięte
Dziś życzenia ślą przepiękne
Żyj Babuniu, żyj Dzidziuniu latek sto."21 stycznia 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Jest to uroczystość, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez szkolnych. W tym szczególnym dniu wnuki mogą podziękować Kochanym Babciom i Dziadkom za ich obecność, za to że się o nich troszczą, obdarzają bezgraniczną miłością, czynią ich dzieciństwo udanym i szczęśliwym.
O godzinie 11.30 rozpoczęła się uroczystość. Licznie przybyłych Gości przywitała Pani Dyrektor Elżbieta Wyskiel, która złożyła wszystkim Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia, a następnie zaprosiła na część artystyczną i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Swoją obecnością zaszczycił nas również Burmistrz Błażowej- Jerzy Kocój, z którego ust także popłynęły życzenia dla przemiłych Dziadków.
Nasi uczniowie pod kierunkiem wychowawców przygotowali bardzo bogaty program artystyczny.
Jako pierwsi wystąpili młodsi uczniowie. W wierszach i piosenkach okolicznościowych wyrażali swoją miłość i wdzięczność dla najukochańszych Dziadków.
Przedszkolaki w pięknych strojach, odważne i bez tremy prezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne wywołując wiele radości i uśmiechu na twarzach zaproszonych Gości.
Uczniowie klasy II oprócz życzeń i piosenek przygotowali dla Babć i Dziadków wesołe przedstawienie pt.,, Dziadek, stołek i rosołek".
Następnie uczennice z kl. V-VII przedstawiły inscenizację zatytułowaną ,,Baśń o wyspie i jej mieszkańcach".
Ostatnim punktem programu był występ starszych uczniów, którzy zaprezentowali scenki i skecze na wesoło przeplatane piosenkami.
Wszyscy z dumą oglądali występy swoich wnuków i długo je oklaskiwali. Po występach uczniowie wręczyli swoim Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Zaproszeni Goście opuszczali salę uśmiechnięci i zadowoleni, dziękując za mile spędzone chwile.
,,Projektor"- zajęcia ze studentami
19 stycznia 2019 roku nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez studentów działających w Wolontariacie Studenckim ,,Projektor". Lekcje i pokazy odbyły się w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Futomie.
Zajęcia prowadzone były w grupach. Uczniowie brali udział w pokazach eksperymentów chemicznych, samodzielnie wykonywali żelki, poznali także tajniki pracy biologów, matematyków i kryminologów.
27. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
13 stycznia 2019r. odbył się już 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku tysiące wolontariuszy z całej Polski wzięło udział w akcji, aby zebrać jak największe środki finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego do szpitali dziecięcych w całym kraju.
Do akcji przyłączyli się również uczniowie naszej szkoły. Przedstawicielki samorządu uczniowskiego: Julia Kośmider i Julia Barańska pod opieką pana Stanisława Kozłowskiego zbierali pieniądze na terenie Piątkowej, Futomy, Harty, Błażowej i Rzeszowa. Nasi wolontariusze wraz ze swoim opiekunem zebrali łącznie 4 774,53 zł.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się do akcji i wsparli działania Fundacji WOŚP. To Dzięki Wam udało się zebrać tą kwotę. Szczególne podziękowania kierujemy dla:
- całej ekipy Młodzieżowego Centrum Współpracy w Tyczynie, gdzie mieścił się sztab WOŚP,
- wszystkich pracowników firmy ,,Klima" za ogromne wsparcie i współpracę,
- Pana Andrzeja Chlebka, właściciela restauracji ,,Stary Bank" w Błażowej za gościnność i ufundowanie pizzy dla wolontariuszy WOŚP.
Dziękujemy również naszym uczennicom: Julii Barańskiej, Julii Kośmider oraz Panu Stanisławowi Kozłowskiemu za włączenie się do akcji, zaangażowanie i pracę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY- WYJŚCIE PRZEDSZKOLAKÓW NA SANKI
Hej, na sanki
koleżanki,
w nocy śnieżek spadł!
A więc z góry na saneczkach,
aż zaświszcze w uszach wiatr!
Ach, z tej górki
na pazurki
miło się na sankach mknie!
Tylko potem trzeba znowu
pod tę górę ciągnąć je!We wtorek 8 stycznia 2019r. zimowa aura dopisała na tyle, że i nasze przedszkolaki mogły wybrać się na sanki. Zaśnieżona górka nad szkolnym placem zabaw była idealna do zjazdów. Trudniej było do niej wyjść, ale czego nie zrobi się, byle tylko zjechać z górki na pazurki. Wyjście na podwórko sprawiło przedszkolakom dużo śmiechu i radości. Szkoda tylko, że nie udało nam się ulepić bałwana.
WF NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Korzystając z uroków zimy, w poniedziałek 7 stycznia 2019r. uczniowie kl. V- VIII lekcje wf-u spędzili na świeżym powietrzu.
Uczniowie odpowiednio ubrani i wyposażeni w swój sprzęt do zjeżdżania wybrali się z Panią Dianą na pobliską górkę niedaleko szkoły. Były zjazdy na sankach, pontonach, zabawy na śniegu, które sprawiły wszystkich uczestnikom zajęć wiele śmiechu i radości. Uczniowie już dopytują, kiedy następne takie zajęcie?
VII SALON EDUKACJI ZAWODOWEJ I TECHNICZNEJ- POLITECHNIKA RZESZOWSKA
3 stycznia 2019 r. uczniowie klas VII i VIII pod opieką pani Renaty Kowalskiej wzięli udział w VII salonie Edukacji Zawodowej i Technicznej, który miał miejsce na Politechnice Rzeszowskiej.
Targi szkół zawodowych i technicznych kierowane są do uczniów gimnazjów i szkół podstawowych, którzy stoją przed decyzją wyboru szkoły marzeń. Jest to ich pierwszy poważny krok w dorosłość oraz początek rozwoju kariery zawodowej - wyboru swojego przyszłego zawodu.
Podczas targów nasi uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną rzeszowskich szkół zawodowych i technicznych, brali udział w dwóch lekcjach pokazowych pt."Diagnozowanie układów mechatronicznych najnowszej generacji w pojazdach samochodowych" oraz "Czy leci z nami pilot? - technika lotnicza".
SZKOLNA WIGILIA
Czas Bożego Narodzenia to niewątpliwie najpiękniejszy okres w roku. Godziny oczekiwań na Narodzenie Jezusa są wyjątkowo uroczyste. Święta spędzamy w najbliższym gronie, ale szkoła także jest wspólnotą, która tworzy pewnego rodzaju rodzinę. Dlatego też co roku uczniowie, nauczyciele, pracownicy – przed świąteczną przerwą - razem zasiadają do wspólnej wigilii. Tym razem szkolna wigilia, która odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II miała niecodzienny charakter. Uczniowie przygotowali bardzo ciekawe pogadanki na temat świątecznych bożonarodzeniowych zwyczajów. Wykazali się przy tym dużą pomysłowością i co ważne; całą uroczystość przygotowali samodzielnie. Uczestnicy wigilii mogli się bardzo dużo dowiedzieć o zwyczajach związanych z adwentem i obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia. Uczennice z klasy V w krótkich scenkach przedstawiły skąd się wziął m.in. zwyczaj strojenia choinki, zwyczaj rozdawania prezentów, śpiewania kolęd itp. Dwie uczennice przybliżyły historię powstania jednej z najbardziej znanych pieśni pt. ,,Cicha noc”. Krótkie scenki przedstawiane przez naszych uczniów były bardzo ciekawe i pouczające. Wzbogaciły naszą wiedzę o zwyczajach bożonarodzeniowych i pomogły w bardziej świadomym przeżywaniu świąt. Na szkolnej wigilii nie mogło także zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Był to bardzo miły moment, oby wszystkie wypowiedziane przez nas życzenia spełniły się!
Następnym punktem uroczystości był koncert kolęd w wykonaniu naszych uczniów. Kornelia Sieńko zagrała na skrzypcach, a Jakub Barański i Patryk Jurek przygrywali na akordeonie. Ostatnim punktem szkolnej wigilii było przedstawienie przygotowane przez uczniów klas V-VII. Było ono zatytułowane ,,Baśń o wyspie i jej mieszkańcach”. Miało niezwykle ważne przesłanie, mianowicie takie, że nie powinniśmy marnować czasu, bo nikt z nas nie wie, ile nam go zostało. Najpotężniejszym uczuciem jest miłość i to o nią powinniśmy dbać.Podczas spotkania, miało miejsce także rozstrzygnięcie szkolnych konkursów: plastycznego i poetyckiego zorganizowanych z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie chętnie i licznie wzięli w nich udział.
W konkursie plastycznym ,,Nasza Niepodległa" jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce: Julia Kośmider (kl. VI), Anna Woźniak (kl. V),II miejsce: Jagoda Mroczek (kl. IV), Paulina Jędrysek (kl.V),
III miejsce: Klaudia Wyskiel (kl. V), Sara Mikołajczyk (kl. IV).
Natomiast w konkursie poetyckim, którego przedmiotem było napisanie wiersza o tematyce patriotycznej, nawiązującego do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy konkursu:
- Aleksandra Patrońska, Klaudia Wyskiel, Mikołaj Czarnik, Szymon Kawalec- wiersz ,,Nasza Ojczyzna";
- Jagoda Mroczek- wiersz ,,Polska Niepodległa";
- Jakub Barański- wiersz,, Polska to moja Ojczyzna" ;
- Kacper Wielgos, Zuzanna Kośmider, Julia Haligowska, Patrycja Wielgos- wiersz ,,Nasza Polska";
- Jan Mikuła, Martyna Kruczek- wiersz ,,Nasza Polska".
Utwory napisane przez uczniów zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
Na zakończenie Pani Dyrektor Elżbieta Wyskiel dokonała krótkiego podsumowania projektu ,,Poznanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości" z programu Erasmus +, w którym brali udział nauczyciele naszej szkoły: Pani Elżbieta Rędzio (szkolenie metodyczno językowe - Edynburg), Pani Ewelina Szumska i Pani Małgorzata Wyskiel (szkolenie językowe- Edynburg), Pani Diana Flisak i Pani Renata Kowalska (szkolenie językowe- Malta).
Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała Pani Elżbieta Rędzio za zaangażowanie w przygotowanie i realizację projektu ,,Poznanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości" z programu Erasmus + w ramach akcji ,,Mobilność kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja szkolna w roku 2017’’, a w szczególności za napisanie projektu, koordynowanie i nadzorowanie mobilności nauczycieli, prowadzenie dokumentacji związanej z realizacją projektu, realizację zadań wynikających z harmonogramu realizacji projektu i sporządzenie raportu końcowego z realizacji projektu oraz Pani Ewelina Szumska również za zaangażowanie w przygotowanie i realizację projektu ,,Poznanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości" z programu Erasmus + w ramach akcji ,,Mobilność kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja szkolna w roku 2017’’, a także napisanie projektu, realizację zadań wynikających z harmonogramu realizacji projektu, sporządzenie raportu końcowego z realizacji projektu.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym nauczycielom i uczniom i życzymy dalszych sukcesów.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
pragniemy złożyć wszystkim Rodzicom i Uczniom
najserdeczniejsze życzenia.
Niech w ten świąteczny, wspaniały czas
zagości w Waszych sercach radość, pokój i miłość.
Niech Boża Dziecina w stajence zrodzona zawsze
Wam błogosławi, obdarza zdrowiem, potrzebnymi łaskami,
a Gwiazda Betlejemska niech wskazuje drogę do Pana.
Zdrowych, wesołych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2019 Roku.życzy
dyrekcja , nauczyciele, pracownicy
Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Piątkowej
ŚWIĄTECZNA WIZYTA UCZNIÓW W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W PIĄTKOWEJ
20 grudnia 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I i II zostali zaproszeni na świąteczne spotkanie do Biblioteki Publicznej w Piątkowej.
Podczas zajęć dzieci rozmawiały z panią bibliotekarką na temat tradycji i zwyczai wigilijnych, wysłuchały opowieści o narodzinach Dzieciątka Jezus, a także wieszały ozdoby na drzewku. W sali bibliotecznej słychać było śpiew kolęd i pastorałek. Wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera.
Dziękujemy pani Danusi Hamerli za zaproszenie oraz pyszny poczęstunek w postaci pierniczków.
ŚWIĄTECZNA WIZYTA UCZNIÓW W OŚRODKU CARITAS W KĄKOLÓWCE
W ramach działalności Szkolnego Koła Caritas 20 grudnia 2018r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Elżbiety Rędzio i pana Wojciecha Kruczka wybrali się ze świąteczną wizytą do ośrodka Caritasu w Kąkolówce.
Uczniowie, zaprezentowali mieszkańcom ośrodka program dotyczący zwyczai i tradycji wigilijnych i bożonarodzeniowych połączony z koncertem kolęd w wykonaniu naszych uczniów - Patryka Jurka, Jakuba Barańskiego i Korneli Sieńko. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd.Ponadto uczennice z kl. V, VI i VII przedstawiły inscenizację o wyspie i jej mieszkańcach, która pokazuje, co jest najważniejsze i najpiękniejsze w życiu każdego człowieka.
Na zakończenie uczniowie złożyli podopiecznym ośrodka życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane kartki świąteczne.
Bardzo serdecznie dziękujemy dyrekcji, obsłudze i mieszkańcom za tak miłe przyjęcie i serdeczną atmosferę.
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
Pedagodzy, profesorowie, literaci - wszyscy powtarzają: ,,Czytajcie!”, a odzew społeczeństwa brzmi: po co mamy to robić? Według badań 38% Polaków w ogóle nie czyta książek. Zaciekli przeciwnicy czytelnictwa nie wiedzą, co tracą. Istnieją poważne przesłanki do czytania.
Oto 12 powodów, dla których warto czytać książki.
- Poszerzenie słownictwa. Czytając, obojętnie co by to było, czy specjalistyczne branżowe czasopisma, czy książki, czy nawet codzienne brukowce - poszerzasz swój zasób słownictwa. Powód jest prosty, stykamy się z niezliczoną liczbą autorów. Każdy z nich ma swój własny styl pisania, odrębną wiedzę, inne podejście. Autorzy wręcz prześcigają się o lepsze sformułowania i błyskotliwsze określenia, a to skutkuje bogatą paletą słów, które Ty, jako czytelnik, możesz wprowadzić do swojego języka.
- Rozwój wyobraźni. Czytając skomplikowane, żywe opisy scen znajdujących się w książce, jesteś zmuszony do wyobrażani sobie tego, o czym pisze autor. Regularne czytanie rozwija Twoją wyobraźnię i sprawia, że łatwiej Ci stworzyć w umyśle coraz bardziej abstrakcyjne obrazy. W konsekwencji łatwiej jest Ci "zobaczyć" dany przedmiot lub sytuacje, jeszcze zanim powstanie/nastąpi.
- Nauka myślenia. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Książki uczą myśleć, zmuszają Twój mózg do aktywności, przez co powstają nowe wiązania neuronalne w mózgu. Czytając, z tygodnia na tydzień zauważasz, że jesteś produktywniejszy, a Twoja aktywność myślowa przynosi Ci coraz więcej korzyści.
- Relaks i odprężenie. Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytasz troski dnia codziennego odchodzą w dal, przestajesz myśleć o pracy, finansach, problemach rodzinnych. To wszystko jest poza Tobą, gdyż wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. Taki relaks ułatwia Ci zasypianie i odniża poziom hormonów stresu.
- Zasady pisowni. Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.
- Lepsze wysławianie. Zasada ta sama jak przy rozwoju słownictwa lecz jednocześni, słowa, które zapamiętujesz wprowadzasz do swojego codziennego języka.Wysławiasz się logicznie, inteligentnie i w przyjemny dla uch sposób.
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Załóżmy, że pracujesz w sektorze informatycznym, technicznym, menagerskim lub podobnym, wymagającym ciągłego doskonalenia się. Czytając książki związane tematycznie ze swoim zawodem, jesteś stale na bieżąco, podążasz z duchem rozwoju i nie obce Ci żadne rynkowe nowinki. W takiej sytuacji jesteś na rynku pracy "towarem" cenniejszym, niż Twój kolega, posiadający takie samo wykształcenie, ale nie zgłębiającym swojej wiedzy na bieżąco.
- Kreatywność. Książki dostarczają mnóstwo pomysłów. Możesz podpatrzyć coś u bohatera książki i wcielić w swoim życiu, ale też najzwyklej w świecie zainteresowany tym, co czytasz stworzyć własny, oryginalny pomysł. W świecie książki nie ma barier, jeśli oswoisz się dobrze z tym światem, zrozumiesz, że stać Cię na pomysły równie dobre, jak Twojego ulubionego bohatera.
- Oszczędność pieniędzy. Załóżmy, że musisz się czegoś nauczyć - do szkoły, do pracy, obojętnie. Masz do wyboru dwie opcje: drogie szkolenie lub naukę na własną rękę, przy pomocy niezbędnej literatury. Co wybierzesz? Oczywiście, niektórzy mogą stwierdzić, że nie wszystkiego można nauczyć się samemu z książki, zgoda, ale nie zmienia to faktu, że i tak ogrom wiedzy teoretycznej możesz posiąść na własną rękę, dzięki odpowiednio dobranym książkom bądź czasopismom. Czas poświęcony, właściwie taki sam, ale jaka oszczędność.
- Podniesienie samooceny. Udajesz się na przyjęcie, podczas którego zostajesz wciągnięty w dyskusję. Dobrze się składa, bo temat rozmowy jest Ci dobrze znany - czytałeś o nim ostatnio. Jak się czujesz w tej dyskusji? Dobrze, prawda? Rozmówcy nie są w stanie Cię niczym zaskoczyć i nie masz się co obawiać, że wyjdziesz na ignoranta. Znasz temat, czujesz się swobodnie, Twoje poczucie własnej wartości wzrasta, jesteś doceniony w grupie. Być może to Ty inicjujesz rozmowę, błyszczysz elokwencją i znajomością pewnych tematów. Na pewno istnieje dziedzina, w której to inni mogą się uczyć od Ciebie, dzięki czytaniu, takich dziedzin może być więcej.
- Kształtowanie charakteru. Młodzież czytając książki obyczajowe, psychologiczne itp. uczy się kształtować charakter, rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania. Perypetie książkowych bohaterów niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Pokazują jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory i co w społeczeństwie jest akceptowane a co negowane. Nawet dorosły czytelnik może wynieść wiele z takich z pozoru prostych historii. Życie zaskakuje nas każdego dnia, w pewnym sensie przez te wszystkie lata piszemy swoją własną książkę i my, jako jej główni bohaterowie, zmagamy się z codziennością tak samo jak ci fikcyjni. Czasami znajomość ich życia może pomóc nam we własnym.
- Poprawa pamięci. Czytając i wyobrażając sobie poszczególne sceny tworzysz nowe ścieżki neuronalne i tym samym wpływasz na rozwój swojego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności koncentracji, łatwością kojarzenia faktów i analizowania. Jednym słowem regularne czytanie sprawia, że z dnia na dzień stajesz się inteligentniejszy i efektywniejszy.
REKONSTRUKTO- POKAZ HISTORYCZNY ,,KU NIEPODLEGŁEJ"
18 grudnia 2018r. naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto. Zaprezentowali oni pokaz historyczny pt. „Ku Niepodległej”.
Podczas spotkania przedstawiono tragiczną historię naszej ojczyzny- od rozbiorów, poprzez powstania narodowe, I wojnę światową, aż do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Członkowie grupy zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów, uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki na szable i pałasze.
Prowadzący omówił także rolę kobiet, które niejednokrotnie ryzykowały życiem wynosząc rannych z pola bitwy. Mieliśmy także okazję obejrzeć pokaz pomocy przedmedycznej. W rolę sanitariuszek wcieliły się Julia Kośmider i Aleksandra Szweter, które po krótkim kursie szybko i fachowo opatrzyły ,,rannego'' Darka i Szymona.
Była to dla naszych uczniów bardzo ciekawa lekcja historii i mamy nadzieję, że wiadomości zdobyte podczas jej trwania zapiszą się na trwałe w ich pamięci.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie