Aktualności

          • POSPRZĄTALIŚMY LAS

          •   16 października uczniowie klasy V i VI przez 3 godziny zbierali, segregowali  i wynosili śmieci z lasu w pobliżu leśniczówki.
              Uczniowie sami wpadli na pomysł sprzątania lasu podczas lekcji wychowawczej w terenie. Ta spontaniczna akcja sprzątania lasu była dla uczniów świetną okazją do kształtowania postawy szacunku do przyrody oraz praktyczą lekcją segregowania śmieci. Uczniowie postanowili powtórzyć akcję sprzątania lasu na wiosnę. Brawo !

          • WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA

          •    15 października uczniowie klas I-VIII naszej szkoły zwiedzili Zamek w Łańcucie. Uczniowie poznali historię rodów Lubomirskich, Potockich, Czartoryskich, zobaczyli meble, dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku i powozy pochodzące z różnych epok. Poznali styl życia właścicieli zamku. Wizyta w Łańcucie była wspaniałą lekcją historii.

          • PROJEKT ,,POPRAWA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W GMINIE BŁAŻOWA"


          • "Poprawa jakości kształcenia w Gminie Błażowa"
            nr RPPK.09.02.00-18-0087/17

            Gmina Błażowa realizuje projekt na terenie województwa podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

            Okres realizacji projektu: 01.08.2018 r. - 30.06.2020 r.

            Celem głównym projektu jest nabycie kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych oraz TIK u 805 uczniów (372 kobiet, 433 mężczyzn), nabycie kompetencji w zakresie wykorzystania nauk przyrodniczych oraz TIK w nauczaniu przez 112 nauczycieli (89 kobiet, 23 mężczyzn) oraz umożliwienie realizacji zajęć edukacyjnych poprzez wyposażenie szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania
            w ww. obszarach w 8 szkołach z terenu Gminy Błażowa do 30.06.2020 r.:

            • SP w Błażowej
            • SP w Błażowej Dolnej
            • SP w Białce
            • SP w Kąkolówce
            • SP w Nowym Borku
            • SP w Futomie
            • SP w Lecce
            • SP w Piątkowej

            Rezultatem projektu będzie nabycie nowych kwalifikacji przez nauczycieli oraz uczniów objętych wsparciem, co znacząco wpłynie na poprawę jakości i efektów nauczania w szkołach. Zakupione wyposażenie w ramach projektu wzbogaci ofertę edukacyjną, kształtując kompetencje kluczowe uczniów.

            Zadania realizowane w projekcie:

            • Tworzenie warunków nauczania opartego na eksperymencie
            • Wsparcie na rzecz zwiększania wykorzystania technologii TIK
            • Podnoszenie kompetencji nauczycieli - przyrodnicze
            • Podnoszenie kompetencji nauczycieli - TIK
            • Kształtowanie i rozwijanie kompetencji uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych.
          • INSCENIZACJA DO WIERSZA J. BRZECHWY ,,NA STRAGANIE"

          •    4 października 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego w trakcie zajęć przedstawiły  inscenizację do wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”, na którą zostali zaproszeni uczniowie klas I-III.
               Mali aktorzy wcielili się w rolę szczypiorku, kopru, rzepki , fasolki, grochu, cebuli, kalarepki, pietruszki, selera, buraczka, brukselki, marchewki i kapusty. Przedszkolaki z przejęciem recytowali swoje kwestie, chcąc wypaść, jak najlepiej przed swoimi starszymi kolegami oraz nauczycielami.

              Wszyscy z zaciekawieniem oglądali scenki z życia warzyw, które miały uświadomić dzieciom ich ogromną rolę w naszej diecie.

          • Spotkanie z ,,Latem w teatrze”

          •    

               26 września 2019 roku gościliśmy w naszej szkole Panią Anetę Pepaś – Skowron; dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie. Była to bardzo sympatyczna wizyta. W spotkaniu brały udział klasy V – VIII. Nasz gość opowiedział nam o wielu ciekawych teatralnych inicjatywach i o projekcie pt. ,,Lato w teatrze”. Obejrzeliśmy ciekawe filmiki i zdjęcia z teatralnych warsztatów. Uświadomiliśmy też sobie ważną rzecz; teatr to nie tylko budynek ze sceną, garderobą, kurtyną itp. Teatr można stworzyć wszędzie, wystarczy odrobina wyobraźni, ciekawy pomysł i przedstawienie gotowe!!! Każdy z nas może być aktorem.

                  Oglądaliśmy też niezwykłą mapę Dynowa. Była ona zupełnie inna od tych, które widzimy w atlasach. Była to mapa dzieciństwa, którą stworzyli – wraz z pomocą rodziców i dziadków - uczestnicy projektu ,,Lato w teatrze”. Dziękujemy Pani Anecie za bardzo miłe, ciekawe spotkanie!

          • 20 WRZEŚNIA - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          • ,,Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
            to święto Ani, Basi i Krzysia.
            W dzień przedszkolaka każdy to wie,
            bawi się z nami, kto tylko chce...."

             

               20 września 2019 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu ,,Dzień Przedszkolaka".
              Już od samego rana panowała w sali wesoła i radosna atmosfera. Świętowanie rozpoczęliśmy od  zaśpiewania ,,hymnu przedszkolaka". W dalszej części uroczystości dzieci wzięły udział w zabawach i konkursach specjalnie przygotowanych dla Nich z okazji Ich święta. Dużą frajdę sprawiło dzieciom ozdabianie balonika według własnego pomysłu.
              Na zakończenie tego pełnego emocji i radości dnia,  przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale wraz z życzeniami samych słonecznych i szczęśliwych chwil w przedszkolu. 
              Z przedszkola każde dziecko wyszło niosąc w dłoni balonik, a  na twarzy uśmiech, wynikający z radości bycia PRZEDSZKOLAKIEM.

          • KONKURSY SZKOLNE- ROZDANIE NAGRÓD

          •      Z okazji obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole został zorganizowany konkurs fotograficzny ,,Uroki Piątkowej".

                W konkursie wzięło udział 8 osób: Aleksandra Patrońska (kl. V), Jagoda  Mroczek (kl. IV), Patrycja Wielgos (kl IV), Julia Barańska (kl. VII), Joanna Drewniak (kl. VII), Patryk Jurek (kl. VII), Szymon Patrońsk (kl. VII) i Jakub Barański (kl. IV).

            Jury konkursowe nagrodziło następujące osoby:

            I miejsce - Aleksandra Patrońska - ,,Widok z Folwarku";

            II miejsce- Szymon Patroński- ,,Niebo nad Piątkową";

            III miejsce- Patrycja Wielgos- ,,Wierzby".
             

                Z kolei 22 maja 2019r. w naszej szkole został przeprowadzony  konkurs geograficzny. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VII i VIII. Konkurs przeprowadzono z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych ,,Kahoot".

            Wyniki konkursu:

            I miejsce- Patryk Jurek  (kl. VII)

            II miejsce- Dariusz Maciołek (kl. VIII)

            III miejsce- Szymon Patroński (kl. VII)

               Organizatorem zarówno konkursu fotograficznego, jak i geograficznego była Pani Barbara Lewicka.

              18 czerwca 2019r.  na uroczystym apelu Pani Dyrektor- Elżbieta Wyskiel wręczyła nagrody zwycięzcom w poszczególnych konkurach.
              Pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe otrzymały także uczennice klasy II- Oliwia HusMagdalena Szeweter oraz Łucja Kruczek z klasy I, które wzięły udział w konkursie plastycznym ,,Motyle żyjące w Polsce" zorganizowanym przez Panią Małogrzatę Wyskiel.

              Na apelu zostały również wręczone nagrody uczniom, którzy przez cały rok szkolny oszczędzali w SKO. ,,Mistrzami oszczędzania" zostali: Mateusz Drewniak  (kl. II), Kornelia Sieńko (kl. IV), Kinga Domin (kl. IV) oraz Jakub Barański (kl. IV).

              Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym!

          • Wiem, co jem! Udział w Programie dla szkół - SP Piątkowa

          •    Szkoła jest miejscem, gdzie uczeń rozwija swoje zdolności i umiejętności oraz zdobywa szeroką wiedzę o życiu i otaczającej go rzeczywistości. Ważną częścią edukacyjnych działań jest także promowanie zdrowego trybu życia i właściwego odżywiania się. W latach wcześniejszych Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piątkowej podejmowała szereg działań mających na celu uświadomić uczniom, jak ważne jest zdrowe odżywianie; brała udział w unijnych programach: Owoce i warzywa w szkole, Mleko w szkole. W bieżącym roku szkolnym te działania były nadal kontynuowane poprzez uczestnictwo w Programie dla szkół finansowanym ze środków unijnych i budżetu krajowego.

               Program ma na celu propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Ma im również pokazać, skąd pochodzą owoce, warzywa, produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.

                Od roku szkolnego 2017/2018 wszystkie szkoły podstawowe mogą brać udział udziału w nowym Programie dla szkół, dzięki któremu dzieci rozpoczynając naukę w szkole podstawowej będą uczyły się prawidłowych nawyków żywieniowych, a w szczególności poznawały walory diety bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. W nowym programie szkolnym mogą uczestniczyć dzieci  z  klas I–V szkół podstawowych.

               W roku szkolnym 2017/2018 program obejmował ok. 1,8 mln uczniów. Dzieci otrzymywały bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Program dla szkół ma kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci. Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe wśród uczniów samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Konieczne jest podjęcie dodatkowych działań edukacyjnych (prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN), które mają na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień. 

                W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II podjęła wiele edukacyjnych działań, które propagowały zdrowe nawyki żywieniowe. We wszystkich oddziałach zostały przeprowadzone pogadanki z wychowawcą na temat zdrowej żywności, wybierania właściwych i pożywnych produktów. Efektem tego były ciekawe gazetki szkolne wykonane przez starszych uczniów. Miały one na celu uświadomić to, jak ważne w rozwoju dzieci i młodzieży jest zdrowe odżywianie się. Ważną częścią tych działań było także zwrócenie uwagi na to, aby nie marnować jedzenia. Uczniowie po cyklu lekcji poświęconych tym kwestiom opracowali niezwykle interesujące plakaty Włącz myślenie, szanuj jedzenie!

               Młodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach Wiem, co jem! zorganizowanych w szkole przez nauczycieli wychowawców. Były to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością. Celem tych warsztatów było uświadomienie, że owoce i warzywa powinny być dla każdego obowiązkowym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarczają one organizmowi wiele cennych i potrzebnych witamin. Po chipsy, słodycze i słodkie napoje powinniśmy sięgać tylko sporadycznie. Podczas warsztatów uczniowie przygotowywali owocowe i warzywne przekąski, które wyglądały bardzo apetycznie. Były to postacie – wytwory dziecięcej wyobraźni. Talerz przygotowany przez piątkowskich uczniów był kolorowy, smaczny i zdrowy. Po przygotowaniu pożywnego, bogatego w witaminy posiłku można było przystąpić do najważniejszej części, czyli degustacji. Uczniowie i nauczyciele mogli spróbować owocowych i warzywnych dań.

                 Warsztaty Wiem, co jem! były dodatkowym edukacyjnym działaniem podjętym w ramach Programu dla szkół. Przyniosły wiele korzyści, uczniowie poprzez ciekawą i twórczą zabawę realizowali wytyczne MEN. I co najważniejsze; uświadomili sobie, jak ważne  jest zdrowe odżywianie, włączanie owoców i warzyw do każdego posiłku. Działania w ramach Programu dla szkół będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym.

             

          • ,,TAŃCE TOWARZYSKIE"- AUDYCJA MUZYCZNA SZKOŁA MUZYCZNA YAMAHA

          •     29 maja 2019r. nasi uczniowie uczestniczyli w ostatniej w bieżącym roku szkolnym audycji muzycznej prowadzonej przez przedstawicieli Szkoły Muzycznej Yamaha.
               Tym razem  podczas spotkania mieliśmy okazję obejrzeć niecodzienny pokaz tańców standardowych i  latynoamerykańskich w wykonaniu wyśmienitych tancerzy ze Szkoły Tańca Aksel w Rzeszowie.  Wszyscy byli zachwyceni popisami  tanecznymi  Pani Kasi i Pana Michała. Audycja została wzbogacona o ciekawostki dotyczące strojów tancerzy, o których opowiedzieli nasi  goście. Chętni uczniowie mogli również spróbować swoich sił na parkiecie. Pod okiem tancerzy i prowadzącego uczyli się kroków walca wiedeńskiego i tańca dyskotekowego.
             Całe spotkanie przebiegało jak zwykle w wesołej atmosferze. Nie zabrakło elementów humorystycznych. ;)

             Dziękujemy Szkole Muzycznej Yamaha za wspólnie spędzony czas, dzięki  któremu nasi wychowankowie przybliżyli się do świata muzyki.