Aktualności

          • MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO TEATRU

          •     10 grudnia cała nasza szkoła wyjechała do rzeszowskiego teatru Maska. Przedszkolaki oraz klasy młodsze wybrały się na spektakl pt. ,,O mniejszych braciszkach świętego Franciszka”. Sztuka nawiązywała do życia wielkiego świętego, patrona ekologów – Franciszka z Asyżu. Dzieci poznały historię niezwykłych Franciszkowych podróży i jego spotkań ze zwierzętami, które nazywał „braćmi mniejszymi”. Przedstawienie niosło za sobą przesłanie, a mianowicie wiara, radość życia, chęć niesienia pomocy i dzielenia się swoim szczęściem, to cechy które warto rozwijać.
               Po zakończeniu spektaklu uczniowie zwiedzili Muzeum Dobranocek, w którym obejrzeli  wyjątkową kolekcję popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami. Dzieci dowiedziały się, że wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Wojciecha Jamy. W muzealnych gablotach mogły zobaczyć bohaterów takich bajek, jak: Miś Uszatek, Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Miś Colargol, Plastusiowy Pamiętnik, Mały Pingwin Pik-Pok i  wiele innych. Ponadto w sali projekcyjnej, dzieci miały okazję obejrzeć fragment najstarszej dobranocki ,,Jacek i Agatka".

               Klasy starsze mogły oglądnąć na teatralnej scenie historię skąpca Ebenezera Scrooge’a, który po spotkaniu z bożonarodzeniowymi duchami zupełnie zmienia swoje postępowanie i doznaje duchowej przemiany. Sztuka była oparta na ,,Opowieści wigilijnej” autorstwa Ch. Dickensa.

              Wyjazd został zorganizowany z okazji Mikołajek. Cieszymy się, że mogliśmy się ,,spotkać ze sztuką”. Z niecierpliwością czekamy na kolejną taką wyprawę!

             

          • Udział szkoły w międzynarodowych projektach

          •    W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła bierze udział w dwóch międzynarodowych projektach English in Focusetwinning exchange realizowanych na platformie eTwinning. Celem tych projektów jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, wykorzystanie nabytych umiejętności językowych w praktyce poprzez komunikowanie się z rówieśnikami z innych państw europejskich. Dzięki uczestniczeniu w projektach nasi uczniowie uczą się współpracować w zespole, rozwiązywać problemy, kształtują w sobie poczucie odpowiedzialności za działania własne i zespołu, uczą się planować i organizować zadania. Praca projektowa to wspaniała okazja dla naszych uczniów do poznania swoich mocnych stron i predyspozycji oraz doskonała lekcja przedsiębiorczości. Uczniowie biorący udział w projekcie uczą się sztuki wystąpień publicznych oraz doskonalą umiejątności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

               Uczennice klasy VI uczestniczą w projekcie English in Focus. W tym projekcie uczestniczą szkoły z Turcji, Hiszpanii, Włoch, Chorwacjinasza szkoła. Projekt ten jest realizowany od września 2019 do maja 2020. Celem tego projektu jest podniesienie umiejętności językowych oraz poznanie kultury  mieszkańców Europy. Do tej pory uczennice klasy VI wykonały szereg zadań projektowych takich jak:

            • Napisanie tekstu w języku angielskim o sobie
            • Zaprojektowanie logo projektu i umieszczenie go na stronie projektu
            • Prezentacja o swojej miejscowości
            • Przygotowanie prezentacji o kraju partnerskim -Turcji
            • Zrobienie prezentacji o Polsce
            • Video prezentacje polskich przepisów kulinarnych
            • Filmiki video w których nasze uczennice uczą kolegów z innych państw prostych zwrotów w języku polskim.

                Uczniowie klasy VII i VIII kontynuują rozpoczętą w roku szkolnym 2017/2018 współpracę ze szkołą z Francji uczestnicząc w projekcie etinning exchange. Celem tego projektu jest doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim oraz wymiana informacji o kulturze i codziennym życiu dzieci mieszkających w Polsce i Francji. Projekt ten jest realizowany od pażdziernika 2019 do maja 2020. Realizując ten projekt nasi uczniowie zrobili trzy zadania projektowe:

            • Napisali maile o swoich wakacjach
            • Poznali przepisy kulinarne prezentowane przez kolegów z Francji
            • Przygotowali video prezentacje polskich przepisów kulinarnych
          • Mikołajki

          •     Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Obchodzone są 6 grudnia na cześć Świętego Mikołaja- biskupa Miry.
               Z inicjatywy samorządu uczniowskiego, wszyscy uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego przyszli tego dnia do szkoły, ubrani w piękne ,,czapki Mikołaja". Niektórzy zadbali nawet o czerwony strój. Święty Mikołaj nie zawitał do nas osobiście, ale dla każdego zostawił drobny upominek lub słodkości, które rozdawane były przez Jego ,,Pomocników".
                Był to bardzo miły dzień, pełen uśmiechu i radości. 

          • ZABAWA ANDRZEJKOWA

          • "Hokus-pokus, czary-mary,
            niech się spełnią andrzejkowe czary.”

               Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Obecnie wróżby traktowane są z przymrużeniem oka, ale andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy przed  rozpoczynającym się adwentem. 
              28 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się  zabawa andrzejkowa. Dziewczynki z samorządu uczniowskiego przygotowały zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów  wiele ciekawych zabaw i konkursów. Nie zabrakło też wróżb andrzejkowych. Wszyscy doskonale bawili się przy znanych i lubianych przebojach.
                Po zakończonej zabawie, uczniowie zmęczeni, ale w wyśmienitych humorach wrócili do domu. 

          • Piątkowskie Zaduszki – Spotkanie z rodziną Ulmów

          • ,Cisi samarytanie z Markowej
            pomóżcie nam dobre ziarno siać

            Cisi samarytanie z Markowej
            pomóżcie na straży życia stać

            Cisi samarytanie z Markowej
            nauczucie wiarą na co dzień żyć”

            [M. E. Szulikowska ,,Cisi samarytanie z Markowej”]


               W ramach kontynuowania akcji ogłoszonej przez MEN Szkoła Pamięta, której celem jest upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń nasza placówka zorganizowała okolicznościową uroczystość pt. Piątkowskie Zaduszki – Spotkanie z rodziną Ulmów.

                 Uroczystość odbyła się 26 listopada 2019 roku w kościele parafialnym w Piątkowej. Rozpoczęła się od mszy świętej. Następnie nasi uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny. Recytowali także wiersze z tomiku poetki Marii Szulikowskiej, która w swojej twórczości nawiązuje do tragicznych losów rodziny Ulmów z Markowej.

                 Póżniej odbyła się prelekcja Ewy Nowak - polonistki ze Szkoły Podstawowej im. Sług Bożych Rodziny Ulmów z Markowej, która przedstawiła sylwetkę Józefa i Wiktorii Ulmów. Małżeństwo podczas II wojny światowej ukrywało w swoim gospodarstwie Żydów, choć dobrze wiedzieli, że za udzielenie tego rodzaju pomocy grozi im śmierć. Wiosną 1944 roku małżeństwo Ulmów wraz ze swoimi małymi dziećmi zostało rozstrzelane.

                Niemieccy żandarmi zabili rodzinę Ulmów - ,,cichych samarytanów z Markowej”, ale nie zabili pamięci o nich. W 2016 roku w Markowej otworzono Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Pamieć o bohaterskiej postawie nie zaginęła, a ofiara rodziny Ulmów przynosi owoce i powinna skłaniać do refleksji..


          • Szkoła Pamięta – znicz pamięci na wileńskiej Rossie

          •    W ramach akcji ogłoszonej przez MEN Szkoła Pamięta nasza placówka podjęła szereg działań upamiętniających ważne postacie i wydarzenia. Kulminacja ministerialnej akcji miała miejsce 25 października 2019 roku. Wtedy to piątkowscy uczniowie odwiedzili cmentarz parafialny oraz  cmentarz w pobliskiej Futomie. Zapalili znicze na mogiłach żołnierzy - patriotów, którzy walczyli o wolność Polski, a także na grobach ludzi, którzy są zasłużeni dla lokalnej społeczności.

               W listopadzie Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piątkowej – w ramach tej akcji - podjęła kolejne działania. Delegacja nauczycieli wyjechała do Wilna. Jednym z celów tego wyjazdu było odwiedzenie cmentarza na Rossie. Cmentarz ten jest dla wszystkich Polaków ważnym miejscem, silnie związanym z historią Rzeczypospolitej. Zaliczany jest do jednej z najważniejszych narodowych nekropolii. W skład cmentarza wchodzą: Stara Rossa, Nowa Rossa oraz Cmentarz Wojskowy z 1920 roku i Mauzoleum Matka i Serce Syna, gdzie pochowana jest Maria Piłsudska oraz serce jej syna – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

          • Dzień Pluszowego Misia

          •      25 listopada 2019 r. dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola swoje ulubione misie. Był to dzień pełen różnych aktywności. W trakcie  zajęć dzieci przedstawiały swoje maskotki, tańczyły, śpiewały i bawiły się z nimi, wykonały  również misie z papierowych talerzyków. Miały również możliwość zrobienia sobie zdjęcia w misiowej fotobutce podczas wizyty w bibliotece. 
               Tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu uczniów z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej, którzy również włączyli się do obchodów Dnia Misia. Dziewczynki z klasy trzeciej przeczytały  przedszkolakom i pozostałym dzieciom bajkę ,,Złotowłosa i trzy misie". Wszyscy z uwagą słuchali jej treści i odpowiadali na pytania. Ponadto  dzieci poznały historię pluszowego misia.
                 Największą frajdą dla dzieci było jednak  samodzielne wykonanie słodkiego deseru w kształcie misia oraz ozdobienie go zgodnie z własną inwencją twórczą.

                W świetlicy szkolnej również świętowano  Dzień Pluszowego Misia. Uczestniczyły w nim dzieci od przedszkola do klasy V. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej i przybliżenia dzieciom historii powstania pluszowego misia, a także przedstawienia różnych sylwetek misiów: bohaterów literackich i filmów animowanych. Uczniowie odgadywali zagadki o misiach, a także oglądali jeden z odcinków serialu animowanego pt. ,,Miś Uszatek", który wzbudził duże zainteresowanie i zaciekawienie wśród wszystkich uczestników zajęć.  Ponadto w trakcie zajęć dzieci wykonały piękne misie z drucików kreatywnych.
                Wielkie misiowe przyjęcie zostanie zapewne we wspomnieniach  młodszych dzieci  na długi czas. Pamiątkowe zdjęcia będą na pewno o nim przypominać.

          • Piątkowskie Zaduszki – Spotkanie z rodziną Ulmów

          • Cisi samarytanie z Markowej
            pomóżcie nam dobre ziarno siać


            Cisi samarytanie z Markowej
            pomóżcie na straży życia stać

             

            Cisi samarytanie z Markowej
            nauczucie wiarą na co dzień żyć”

            [M. E. Szulikowska ,,Cisi samarytanie z Markowej”]

             

             

                Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piątkowej zaprasza na Piątkowskie Zaduszki – Spotkanie z rodziną Ulmów, które odbędzie się 26 listopada 2019 roku o godzinie 16.00 w Kościele Parafialnym pw. NMP Królowej Polski w Piątkowej.

             

            Program spotkania:

            16.00 – Msza święta

            16.45 – okolicznościowe wystąpienie uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piątkowej

            17.00 – prelekcja Ewy Nowak Spotkanie z rodziną Ulmów  

             

          • ,,Baśń o trzech konikach"- Internetowy Teatr TVP

          •     Szkoła Podstawa w Piątkowej jest uczestnikiem projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół, który oparty jest na idei promowania i  przybliżania teatru wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Dzięki udziale w projekcie,  nasi uczniowie  mogą uczestniczyć w spektaklach teatralnych transmitowanych na żywo teatrów całej Polsce.
                 Dnia 20 listopada 2019 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl ,,Baśń o trzech konikach"  transmitowany z Teatru Animacji w Poznaniu. Baśń niosła bardzo ważne przesłanie dla dzieci. Przypomniała, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarujemy innym, zawsze do nas wróci.

             

          • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

          •  Dnia 15 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość  ,,Pasowania na przedszkolaka". Bohaterami spotkania byli nasi najmłodsi wychowankowie.
             Przedszkolaki, odświętnie ubrane,  już od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały momentu pasowania.   

             O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczystość. Pani Dyrektor powitała gorąco uczniów, nauczycieli, zaproszonych specjalnie na tą okazję rodziców,  a szczególnie serdecznie przedszkolaków.
             Po słowach powitania, wszyscy zostali zaproszeni na część artystyczną. Przedszkolaki zaprezentowały bardzo obszerny program, w którym wykazały się wieloma umiejętnościami, ale również i dużą odwagą. Starsi koledzy, którzy już trochę chodzą do przedszkola udzielili im rad, mówiących od tym, jak należy się w nim zachowywać.  
              Emilka, Jowita, Ala, Wiktor, Mikołaj i Bartek zanim zostali pasowani na ,,prawdziwych przedszkolaków" musieli przejść wiele egzaminów sprawdzających ich wiedzę i umiejętności. Udowodnili, że potrafią pięknie recytować wiersze, śpiewać piosenki, grać na instrumentach, tańczyć oraz znają zasady zachowania na drodze. Świetnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami, a tym samym zasłużyli sobie na to, aby ich pasować na przedszkolaków.
             Puntem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Po jego złożeniu Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania, dotykając  każde z dzieci symbolicznym ołówkiem. Potem złożyła przedszkolakom piękne życzenia i wręczyła pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominać o tej uroczystej i ważnej dla nich  chwili.
              Nie był to jednak koniec świętowania. Po zakończeniu części oficjalnej przedszkolaki udały się do sali, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i upominki przygotowane przez rodziców.

          • SZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          •    W tym roku obchodzimy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej też okazji uczniowie z klasy V i VI przygotowali akademię patriotyczną, w której przedstawili historię Polski związaną z czasem zaborów i powstań narodowych. Występ uczniów przeplatany był poezją oraz piosenkami.
                Uczniowie z klasy VII i VIII przygotowali ciekawe prezentacje multimedialne o słynnych Polakach.
              Nasze przedszkolaki także włączyły się w szkolne obchody Święta Niepodległości. Zaśpiewały piosenkę o ułanach i zadeklamowały piękny wiersz Cz. Janczarskiego ,,Polska flaga”.

          • XV FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ I WOJSKOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BŁAŻOWEJ DOLNEJ

          •    7 listopada 2019 r. tradycyjnie tuż przed Świętem Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej odbył się  XV Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej. 
               Uczestnikami festiwalu byli uczniowie klas O-VIII ze szkół podstawowych z terenu gminy Błażowa.  Naszą szkołę reprezentował zespół składający się z uczennic z klasy V, VI, VII i VIII. Dziewczynki, piosenką ,,Ojczyno ma" wyśpiewały zaszczytne II miejsce.

                Uczennice do konkursu przygotowywał Pan Wojciech Kruczek.

               Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów.

          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • Jest taki dzień w kalendarzu,
            Gdy świat dokoła magiczny się staje.
            Wszystkie dzieci o nim pamiętają -
            To listopadowy Dzień Postaci z Bajek.

            Przedszkole w czarowny świat się zmienia,
            Bohaterowie z książek się w nim pojawiają.
            A najdziwniejsze,  że w tym dniu
            Wszystkie postaci dobrze się znają.
            ..

               We wtorek 5 listopada 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z  Bajek. Tego dnia, dzieci przyszły do przedszkola przebrane za swoją ulubioną postać z bajki. Spotkały się ze sobą m. in. takie postacie, jak kot w butach, królewna, wróżka, czarownica, tygrysek, Strażak Sam, Myszka Minni, biedronka, pojawił się nawet pirat, spidermann, batman itp.
               W ten szczególny, bajkowy dzień gościliśmy w naszym przedszkolu uczniów z klasy trzeciej, którzy przyszli do nas wraz z wychowawczynią, aby przeczytać dzieciom bajkę pt. ,,Jaś i Małgosia",,Trzy świnki". Przedszkolaki uważnie słuchały tekstów czytanych przez starszych kolegów, a potem udzielały odpowiedzi na zadawane im pytania. Zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie świetnie poradzili sobie  z odgadywaniem zagadek o bajkowych postaciach. W dalszej części dnia dzieci malowały wybraną postać z bajki. Nie zabrakło również wspólnej zabawy przy muzyce i pamiątkowych zdjęć.
               Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania.

          • Wizytacja Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego Adama Szala

          • 30 października 2019 do naszej szkoły przybył Arcybiskup Metropolita Przemyski Adam Szal. Jego od wiedziny wiązały się z wizytacją parafii pw. św. Marcina w Błażowej.

               Na początku głos zabrała pani dyrektor Elżbieta Wyskiel. Opowiedziała o naszej szkole, jej misji; o tym, że należymy do wielkiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i że cały czas pamiętamy o patronie, pielęgnujemy rocznice związane z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II.

              Później uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Podczas spotkania z uczniami i nauczycielami Arcybiskup Adam Szal opowiedział piękną bajkę o Erneście, który poszukiwał kluczy, dzięki którym mógłby dostać się do nieba i być wiecznie szczęśliwym. Tymi kluczami, które otwierają bramy nieba są: wiara, nadzieja i miłość. Na zakończenie spotkania nasz gość przypomniał wszystkim, że każdy z nas powinien pielęgnować w sobie te trzy cnoty.

          • PIĄTKOWA – KRAKÓW - HAJFA Działania w ramach projektu ,,Z Piątkowej w świat" – Go out in the world from Piątkowa

          •   W ramach edukacyjnych działań związanych z innowacyjnym międzynarodowym dwujęzycznym projektem Z Piątkowej w świat – Go out in the world from Piątkowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piątkowej podjęła współpracę z Moshe Meyron’em – nauczycielem z Izraela. Moshe mieszka w Hajfie, pracuje z młodzieżą licealną, jest nauczycielem biologii oraz chemii. Działania projektowe podzielone były na kilka etapów.

            Cracovian International Meeting

              12 oraz 13 października nauczyciele z piątkowskiej szkoły brali udział w Cracocian International Meeting. Celem tej inicjatywy było pokazanie naszemu gościowi z Izraela niektórych zabytków Krakowa; Zamku Królewskiego na Wawelu, Sukiennic, Rynku Głównego oraz Kopca Kościuszki, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta. 13 października był dniem przeznaczonym na zwiedzanie muzeów. Nasz izraelski gość mógł podziwiać eksponaty w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku oraz zwiedzić dom Józefa Mehoffera – słynnego malarza, grafika oraz witrażystę, który należy do najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski.

            Dzień projektowy

                14 października 2019 roku w piątkowskiej szkole odbył się tzw. dzień projektowy. Najpierw nasz gość opowiedział o Izraelu i Hajfie. Przygotowana przez niego prezentacja multimedialna przedstawiała piękne fotografie Izraela. Moshe dużo uwagi poświęcił także izraelskiej edukacji oraz słynnych miejscach, które dla Polaków są celem licznych pielgrzymek.

                Później nasi uczniowie – za pomocą prezentacji multimedialnych – opowiadali o Polsce; o Piątkowej, Podkarpaciu i miastach, które zagraniczny turysta powinien zwiedzić. Nie zabrakło także ciekawostek o polskich potrawach. Zajęcia projektowe zakończyły się dyskusją. Zarówno Moshe, jak i nasi uczniowie mieli do siebie nawzajem wiele pytań.

               Spotkanie było bardzo ciekawe i co ważne odbyło się ono w języku angielskim. Uczniowie mieli doskonałą okazję, aby spotkać się z ,,żywym” językiem. Mogli też poprzez praktyczne zajęcia udoskonalić umiejętność posługiwania się językiem obcym. Organizacja tego typu zajęć była pracochłonna, ale z pewnością przyniosła wiele edukacyjnych korzyści. Moshe Meyron dowiedział się wielu rzeczy o Polsce, a nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o Izraelu. Dopełnieniem projektowych zajęć był spacer na leśniczówkę. Moshe mógł podziwiać złotą polską jesień i piękne widoki Piątkowej. Spacer upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze; wśród polsko – angielskich rozmów i piosenek śpiewanych przez uczennice z klasy V i VI.

               Wiedząc, że piątkowską szkołę odwiedzi nauczyciel z Hajfy nauczyciele zorganizowali ciekawe zajęcia projektowe, ale także wycieczkę krajoznawczą do Łańcuta. Wyjazd odbył się 15 października. Uczniowie wraz ze swoim gościem zwiedzili Muzeum – Zamek w Łańcucie.

                Nasz gość był zauroczony szkołą i  tym, że panuje w niej miła oraz rodzinna atmosfera. Moshe pracuje w wielkim campusie; uczy tam około 120 nauczycieli. Wszystkich uczniów jest ponad tysiąc. Dlatego też klimat małej piątkowskiej szkoły, w której wszyscy dobrze się znają,  bardzo mu się podobał. Nasi uczniowie własnoręcznie wykonali bardzo ciekawy album fotograficzny o szkole, który był prezentem dla zagranicznego gościa. Druga część zajęć projektowych odbędzie się w Hajfie; Moshe opowie uczniom i nauczycielom z Izraela o Polsce, Krakowie i Piątkowej oraz piątkowskiej szkole.

          • ,,Z Piątkowej w świat" - Go out in the world from Piątkowa - innowacji ciąg dalszy

          •   W roku szkolnym 2019/2020 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła w Piątkowej przystąpiła do realizacji międzynarodowego dwujęzycznego projektu zatytułowanego Z Piątkowej w świat – Go out in the world from Piątkowa.

              Inicjatywa ta jest kontynuacją działań podejmowanych od roku 2017/2018. Dwa lata temu piątkowska szkoła przystąpiła do Programu Erasmus+, którego akcją kluczową była Mobilność kadry edukacji szkolnej. Nauczyciele wzięli udział w zagranicznych szkoleniach językowo – metodycznych, a po powrocie – bogaci w nowe doświadczenia – podjęli szereg kolejnych innowacyjnych działań, które skupiły się wokół szkolnego projektu Poznawanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości.

               Mimo tego, że działania związane z Programem Erasmus+ zakończyły się, to szkoła nadal podejmuje kolejne innowacyjne działania o charakterze edukacyjnym, dydaktycznym i wychowawczym. Przykładem innowacji może być realizacja projektu Z Piątkowej w świat – Go out in the world from Piątkowa.

            Cele projektu

              Głównym celem projektu jest kształtowanie i rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych: porozumiewania się w języku ojczystym, porozumiewania się w języku obcym, kompetencji matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo technicznych, kompetencji informatycznych, umiejętności uczenia się, kompetencji społecznych i obywatelskich, inicjatywy i przedsiębiorczości oraz świadomości i ekspresji kulturalnej. Działania podjęte w ramach realizacji tego projektu pozwalają na równoczesne rozwijanie wszystkich kompetencji kluczowych. Należy pamiętać, że są one jednakowo ważne i cały czas wzajemnie się przenikają.

               Ważnym celem jest także poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie. Działania podjęte przez szkołę zakładają realizację otwartych zajęć projektowych z wykorzystanie technologii informacyjno komunikacyjnej. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele podczas realizacji zadań projektowych używać będą języka polskiego oraz języka angielskiego. Projekt ma za zadanie zachęcić wszystkich uczestników do formalnego i nieformalnego uczenia się; zdobywania nowej wiedzy w szkole i poza nią. Ważną częścią projektu będą także spotkania z ciekawymi ludźmi z różnych krajów m.in.: Izraela, Portugalii, Litwy. Zaproszeni przez szkołę zagraniczni goście opowiedzą o swoim życiu codziennym, edukacji, najsłynniejszych zabytkach kraju z którego pochodzą itp. Natomiast nasi uczniowie używając technologii informacyjno komunikacyjnej i posługując się językiem angielskim zaprezentują naszą małą ojczyznę. Będą opowiadać nie tylko o Piątkowej i Podkarpaciu, ale także najpiękniejszych polskich miastach. Podsumowaniem zajęć projektowych będzie dyskusja.

               Kolejnym równoległym zadaniem będzie realizacja międzynarodowych projektów, które odbywać się będą za pośrednictwem internetowej społeczności szkół w Europie eTwinning. We wrześniu bieżącego roku piątkowska szkoła nawiązała współpracę ze szkołami w Turcji, Chorwacji, Hiszpanii, Francji oraz Włoszech. Uczniowie i nauczyciele przystąpili do realizacji projektowych działań. W ciągu roku szkolnego przewidziany jest także cykl spotkań z nauczycielem – podróżnikiem Piotrem Pyrczem, który zwiedził wiele krajów. Opowie on o nich naszym uczniom podczas przygotowanych wcześniej fotorelacji i prelekcji. Realizacja tego innowacyjnego dwujęzycznego projektu o charakterze międzynarodowym przyniesie z pewnością wiele edukacyjnych, dydaktycznych oraz wychowawczych korzyści.

             

          • Udział w ogólnopolskiej akcji Szkoła Pamięta

          •     Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piątkowej wzięła udział w ogólnopolskiej akcji - Szkoła Pamięta - ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 roku – ostatni piątek przed 1 listopada. Dlatego też w tym dniu uczniowie naszej szkoły wybrali się na pobliskie cmentarze. Młodsi uczniowie nawiedzili groby na cmentarzu parafialnym w Piątkowej.

               Klasy V-VIII odbyły nieco dłuższy spacer na cmentarz w Futomie. Uczniowie uporządkowali i odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności. Piątkowa i Futoma stanowiły niegdyś jedną parafię, dlatego też na cmentarzu w Futomie spoczywają osoby związane także z Piątkową. Uczniowie zapalili znicze na mogiłach żołnierzy, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny podczas I oraz II wojny światowej. Odwiedzili groby osób zasłużonych dla lokalnej społeczności m.in.: Antoniego Sowy – skrzypka ze słynnej kapeli Sowów z Piątkowej, ks. Wojciecha Stachyraka – długoletniego proboszcza, Jana Sowy – budowniczego szkoły w Piątkowej.

               Kulminacja działań związanych z akcją Szkoła Pamięta zaplanowano na 25 października. Nasza szkoła dołączyła się do tej ogólnopolskiej akcji. Ale nie zakończyła działań związanych z tą ważną dla młodego pokolenia inicjatywą. Nasza placówka w najbliższym czasie podejmie kolejne akcje, które będą miały na celu podtrzymywanie pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach.

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • Mądry uczeń dobrze wie, która to ósma godzina,
            Do szkoły nie spóźnia się – wtedy się lekcja zaczyna!
            Być kulturalnym to ważna sprawa, bo świat się na lepszy zmienia.
            Wchodząc do szkoły, mówi „dzień dobry”, żegnając się zaś: „do widzenia”!
            Podczas lekcji uważnie słucha, czyta, pisze i liczy,
            Wszystkie zadania robi poprawnie, pilnie się uczy i ćwiczy!
            Nie krzyczy w klasie, ani na korytarzu, nie bije się, nie biega,
            Przerwy są po to, by się pobawić – liczy się przyjaźń i kolega!
            Gdy klasa idzie na wycieczkę, pary swojej pilnuje,
            Zwraca uwagę na światła i znaki, i polecenia wykonuje!
            Dużo się zgłasza do odpowiedzi, w konkursach udział bierze,
            Prace domowe odrabia dokładnie, to super-uczeń – mówię szczerze!

          • DZIEŃ PATRONA

          •     22 października Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II świętowała ważną uroczystość jaką jest Dzień Patrona. Tego właśnie dnia tj. 22 października w kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II.
              Dzień Patrona powiązany był z obchodami XIX Dnia Papieskiego. Hasłem tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego było zawołanie Wstańcie, chodźmy! Te wymowne słowa to tytuł książki papieża, którą napisał z okazji 40 lecia swojej sakry biskupiej. 
              Szkolna uroczystość rozpoczęła się od akademii w wykonaniu uczniów klas V-VIII. Występ przeplatany był piękną poezją, piosenkami oraz fragmentami przemówień św. Jana Pawła II.
               Po akademii rozpoczął się Konkurs Liryki Religijnej, w którym udział wzięli uczniowie – reprezentanci szkół z Gminy Błażowa. (Klasy I-IV.)
              Dla uczniów z klas starszych zorganizowano Konkurs z wiedzy o Janie Pawle II. Rywalizację przeprowadzono za pomocą internetowej platformy edukacyjnej Kahoot. Uczniowie tworzyli trzyosobowe drużyny i odpowiadali na pytania ułożone do fragmentów książki Jana Pawła II pt. Wstańcie, chodźmy! oraz książki  ,,Jak być dobrym człowiekiem. Jan Paweł II dzieciom" autorstwa Małgorzaty Skowrońskiej i Roberta Nęcka. 

            WYNIKI KONKURSU

            Konkurs Liryki Religijnej

            I miejsce – Szymon Rożek, kl. II  (SP Nowy Borek)

            II miejsce – Barbara Piech, kl. IV (SP Błażowa Dolna)

            III miejsce – Iga Kruczek, kl. III (SP Błażowa)

             

            Konkurs z wiedzy o świętym Janie Pawle II

            I miejsce – Hubert Kociubiński, Zuzanna Kociubińska, Liwia Słowik (SP Nowy Borek)

            II miejsce – Krzysztof Ślęczka, Martyna Pasierb, Dawid Wójcik (SP Lecka)

            III miejsce – Martyna Cygan, Adam Marculeac, Szymon Olszowy (SP Błażowa Dolna)

               Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. I mamy nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Piątkowej na kolejnych uroczystych obchodach Dnia Patrona.