Poznawanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości to tytuł projektu realizowanego w bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Piątkowej. Jednym z wielu projektowych założeń było powołanie do życia Szkolnego Koła Przyjaciół Europy. W ramach tych zajęć zorganizowano cykl spotkań z podróżnikiem, który opowiadał o swoich podróżach do ciekawych miejsc. Zorganizowano także Szkolny Dzień Europejczyka, który odbył się 18.06. 2018 roku w piątkowskiej szkole. Program tego edukacyjnego przedsięwzięcia był bardzo bogaty. W ciągu roku szkolnego podczas zajęć z Koła Przyjaciół Europy uczniowie poznawali różne państwa i miasta europejskie. Zapoznawali się z ich tradycyjnymi potrawami, strojami. Poznawali hymny poszczególnych państw, największe architektoniczne zabytki, najważniejszych twórców; poetów, odkrywców, wynalazców, władców itp. Zdobytą wiedzą uczniowie mogli się pochwalić podczas Szkolnego Dnia Europejczyka. Klasy IV – VII przygotowały niezwykle ciekawe prezentacje multimedialne na temat Malty, Szkocji, Portugalii, Anglii i Hiszpanii. Prezentacje zostały przedstawione całej szkole, gronu pedagogicznemu i zaproszonym gościom.
Kolejnym punktem Szkolnego Dnia Europejczyka były zajęcia projektowe Czy dobrze znasz Europę? Uczniowie podzieleni na kilka grup pracowali tzw. metodą mind mapping. Tą metodą opracowywali notatki na temat poszczególnych krajów.
Po zajęciach projektowych przeprowadzone zostały konkursy z wiedzy o Europie. Wszystkie grupy otrzymały nagrody. Ostatnim punktem tego dnia było spotkanie z podróżnikiem Piotrem Pyrczem, który tym razem zabrał nas na wycieczkę do pięknej Słowenii. Podczas Szkolnego Dnia Europejczyka nasi uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat krajów europejskich. Miejmy nadzieję, że ta wiedza – zgodnie z założeniem projektu – okaże się kluczem do przyszłości.
Aktualności
SZKOLNY DZIEŃ EUROPEJCZYKA Projekt ERASMUS +
DZIEŃ MAMY I TATY
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości
z okazji ,,DNIA MAMY I TATY"
Mama i Tata, to świat nasz cały,
ciepły, słoneczny, barwy, wspaniały.
To dobre, czułe, pomocne ręce
i kochające najmocniej serce.Kochana Mamo, Kochany Tato
dzisiaj dziękować chcemy Wam za to,
że nas kochacie, że o nas dbacie
i wszystko zawsze nam wybaczacie.14 czerwca 20 18r. w Szkole Podstawowej w Piątkowej odbyła się uroczystość z okazji ,,Dnia Mamy i Taty".
O godzinie 17.00 aula szkolna zapełniła się niezwykłymi gośćmi- Rodzicami, którzy przybyli do szkoły na zaproszenie swych dzieci, które słowem i piosenką chciały wyrazić swą miłość i wdzięczność za rodzicielską dobroć i cierpliwość, za kochające najmocniej serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wszystko wybacza.
Uczniowie, pod kierunkiem wychowawców, przygotowali bardzo bogaty program artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie, aktorskie, językowe i taneczne. Nie zabrakło pięknych piosenek i wzruszających życzeń. Rodzice z dumą wsłuchiwali się w swoje pociechy i długo je oklaskiwali.
Po uroczystości, dzieci wręczyły swoim Rodzicom własnoręcznie wykonane laurki oraz moc całusów i uścisków. Na twarzach Rodziców gościł uśmiech, który jest największą zapłatą dla dzieci za trud włożony w przygotowanie wstępu.
Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Cała uroczystość została uwieczniona na pamiątkowych zdjęciach.
SZKOLNY DZIEŃ EUROPEJCZYKA
WYCIECZKA DO KRAKOWA
1 czerwca 2018r., w piękny, słoneczny dzień uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli i kilku rodziców wyjechali na wycieczkę do Krakowa.
Będąc już na miejscu, grupa rozpoczęła zwiedzanie od spaceru nad Wisłą. Pod Wzgórzem Wawelskim, uczniowie ujrzeli pomnik legendarnego Smoka, który zieje ogniem na turystów. Nie zabrakło oczywiście pamiątkowych zdjęć przy posągu.
Następnie młodzi turyści zostali poprowadzeni przez panią przewodnik- Józefę Ślemp na Wzgórze Wawelskie, gdzie z murów obronnych zachwycali się widokami na zakole Wisły, a w oddali dojrzeć można było- kopiec Kościuszki. Ponadto na Wawelu podziwiali Zamek Królewski- dawną siedzibę władców Polski oraz Bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława ( miejsce koronacji Królów Polski i ich pochówku).
Na Rynku Głównym uczniowie zobaczyli Wieżę Ratuszową, pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Od pani przewodnik usłyszeli wiele ciekawych informacji na temat wszystkich oglądanych budowli.
Uczniowie doczekali się też upragnionego czasu wolnego. Mogli wtedy coś zjeść, a przede wszystkim kupić pamiątki, bez których nie może obyć się żaden wyjazd. O godzinie 12.00 wszyscy spotkali się pod pomnikiem Adama Mickiewicza i wysłuchali hejnału mariackiego, który o każdej pełnej godzinie rozbrzmiewa czterokrotnie w różne strony świata.
W następnej kolejności grupa pojechała do Parku Edukacji Globalnej- Wioski Świata. Uczniowie zostali oprowadzeni przez panią przewodnik po sześciu osadach z różnych części świata. Zobaczyli tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, a także opowieściom pracownicy Parku, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o tamtejszej kulturze i tradycji.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Zwiedzanie Ogrodu polegało na doświadczaniu sensorycznym. Uczniowie wsłuchując się w słowa pani przewodnik, dotykając instalacji stanowiących eksponaty, mieli okazję różnymi zmysłami doświadczyć na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i uczestnictwo w eksperymentach, każdy mógł wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajdowała się krótka instrukcja i opis prezentowanego zjawiska. Ogród to też doskonałe miejsce, żeby wypocząć w kontakcie z przyrodą.
Późnym popołudniem piątkowscy turyści zmęczeni, ale zadowoleni i przede wszystkim z mnóstwem pamiątek wracali już domu.
Wycieczkę można uznać za bardzo udaną, a wiadomości zdobyte podczas jej trwania zapewne na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci.
XIII GMINNY KONKURS RECYTATORKI ,,MARIA KONOPNICKA W OCZACH DZIECKA"
25 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kąkolówce odbył się XIII Gminny Konkurs Recytatorski ,,Maria Konopnicka w oczach dziecka". Naszą szkołę reprezentowała Patrycja Wielgos z klasy III i Julia Haligowska z klasy IV.
Za udział w konkursie uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz płytę z baśnią ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi''.
XV GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ,,ENGLISH IS FUN"
24 maja 2018r. w Szkole Podstawowej w Nowym Borku odbył się XV Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Konkurs adresowany był do uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Błażowa.
W kategorii młodszej naszą szkołę reprezentowała Natalia Lichota i Zuzanna Kośmider z klasy IV, natomiast
w kategorii starszej uczniowie klasy VI- Julia Barańska i Patryk Jurek.Młodsi uczestnicy „bawili się językiem” rozwiązując zadania sprawdzające znajomość głównie słownictwa. W tej kategorii wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody.
Starsi uczestnicy już indywidualnie sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując test, w którym sprawdzali swoje zdolności językowe w zakresie słuchania, czytania, gramatyki, słownictwa i komunikacji.
W konkursie tym odnieśliśmy wielki sukces, ponieważ Julia Barańska zdobyła II miejsce, przegrywając tylko 5 punktami z uczniem Adamem Czyczem z SP Lecce i została nagrodzona 30 godzinnym kursem językowym w Szkole Języków Promar w Rzeszowie.
Nasz sukces, cieszy nas tym bardziej, że uczniowie przygotowywali się do niego przez dwa tygodnie pracując wytrwale i chętnie, poszerzając swoje umiejętności językowe.
Uczniów do konkursu przygotowywała Pani Elżbieta Rędzio. Uczniom oraz opiekunowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
V AUDYCJA MUZYCZNA- SZKOŁA MUZYCZNA YAMAHA
Zapraszamy do obejrzenia fragmentu audycji, która dostępna jest po kliknięciu na poniższy link.
24 maja 2018r., w czwartkowe popołudnie po raz piąty mieliśmy przyjemność wysłuchać audycji muzycznej prowadzonej przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Tematem spotkania były instrumenty perkusyjne.
Audycję tym razem poprowadził pan Mateusz Płonka, a gościem specjalnym był perkusista pan Robert Winczowski.
Podczas zajęć uczniowie poznali między innymi:
- afrykański instrument djembe (dżembe) stanowiący rodzaj kielicha jednomembranowego bębna,
- instrument perkusyjny zwany rototomem, składający się z bębnów, które wyróżniają się brakiem korpusu z membraną napiętą na metalowej, dwuczęściowej ramie,
- ksylofon- składający się z szeregu strojonych sztabek z twardego drewna (wibratorów, od których wielkości zależy wysokość dźwięku), ułożonych w jednym lub więcej rzędach i uderzanych pałeczkami.W trakcie spotkania, uczniowie dowiedzieli się także jakie elementy wchodzą w skład podstawowego zestawu perkusyjnego ( m. in. werbel, bęben wielki, hi- hat, tom-tom).
Największa frajdą dla naszych wychowanków była jednak możliwość zagrania na perkusji. Ola Patrońska i Martynka Kruczek z pomocą pana Roberta poradziły sobie wyśmienicie.
Duże zainteresowanie wzbudziła perkusja elektroniczna, która składa się z padów, odzwierciedlających prawdziwe brzmienie bębnów.
Wysłuchaliśmy również koncertu, w którym wzięli także udział nasi uczniowie. Gość specjalny- pan Robert Winczowski zagrał na ksylofonie, a Paulinka Ziobro z pomocą pana Mateusza grała na dzwonkach.
Była to bardzo ciekawa audycja, ale niestety ostatnia tym w roku szkolnym. Dziękujemy Szkole Muzycznej Yamaha za wspólnie spędzony czas, dzięki któremu nasi wychowankowie przybliżyli się do świata muzyki.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
„My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie Książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać od dziś usilnie.’’16 maja 2018r. w Bibliotece Publicznej w Piątkowej odbyło się Pasowanie na Czytelnika podczas którego uczniowie klasy I zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki.
Na uroczystość zostały zaproszone także dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy III wraz z nauczycielami.
Po przywitaniu dokonanym przez Panią bibliotekarkę, nastąpiła krótka część artystyczna w trakcie której uczennice z klasy III (Patrycja Wielgos, Kinga Domin, Sara Mikołajczyk i Kornelia Sieńko) w przebraniu ,,Królowej Książki" odczytały kilka wesołych utworów m. in. znany wszystkim wiersz ,,Murzynek Bambo", do recytacji którego włączyły się nawet przedszkolaki. Swoje umiejętności w czytaniu, zaprezentowały także nasze pierwszoklasistki- Oliwka Hus i Madzia Szweter.
Następnie Pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom regulamin korzystania z księgozbioru biblioteki, wymieniła zalety książki, cechy dobrego czytelnika oraz jego obowiązki. Podczas spotkania uczniowie odgadywali również zagadki związane z książką, bohaterami bajek, a także rozpoznawali ich tytuły.
Po odczytaniu przez pierwszoklasistów życzeń książki, nastąpił punkt kulminacyjny uroczystości, czyli złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania przez Panią bibliotekarkę poprzez dotknięcie dużą książką ramienia nowych czytelników. Na pamiątkę uroczystości, uczniowie klasy I otrzymali dyplomy i kolorowe zakładki do książki.
Na zakończenie, Pani Danusia zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy. Nie obyło się również bez pamiątkowych zdjęć.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą chętnie odwiedzali bibliotekę, a książka stanie się ich prawdziwym przyjacielem.
INTERNETOWY TEATR TVP- ,,PIOTRUŚ PAN" Z TEATRU MASKA W RZESZOWIE
... czyli przyjaciel, który wlatuje przez okno i wcale nie chce dorosnąć, ale bardzo chce być kochanym.
Fot. Katarzyna Chmura-CegiełkowskaTeatr Maska w RzeszowieSzkoła Podstawa w Piątkowej jest uczestnikiem projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół, który oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony.
Dzięki udziale w projekcie, nasi uczniowie co miesiąc mogą uczestniczyć w spektaklach teatralnych transmitowanych na żywo z teatrów w całej Polsce.
Dnia 15 maja 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I- VII obejrzeli spektakl ,,Piotruś Pan" transmitowany z Teatru Maska w Rzeszowie.
GMINNE ZAWODY PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW KLAS 7
ZASŁUŻONE ZWYCIĘSTWO
14 maja w Błażowej odbyły się Gminne zawody piłki siatkowej chłopców klas 7. Reprezentacja naszej szkoły w składzie Kamil Wielgos, Patryk Jurek, Szymon Patroński, Dariusz Maciołek, Karol Wyskiel oraz Konrad Wyskiel zajęli I miejsce
i tym samym po raz trzeci z rzędu obronili mistrzowski tytuł
. Chłopcy zaprezentowali się z jak najlepszej strony dlatego zwycięstwo w pełni zasłużone.
Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.
PROJEKT ,,BE KIND" ( BĄDŹ MIŁY)
Drugi projekt, w którym bierze udział nasza szkoła to ,,Be kind”. W projekcie uczestniczy 5 szkół: z Rumunii, Włoch, Mołdawii , Turcji i Polski.
Celem projektu jest propagowanie dobra i dobrych uczynków. Uczniowie każdej szkoły prezentują na platformie E- Twinning przykłady dobra, które spotkali w życiu i swoje dobre uczynki. Ponadto szkoły wymieniają między sobą informacje o sobie, o tym co dzieje się w szkole i wysyłają sobie nawzajem własnoręcznie zrobione upominki i słodycze. Ważnym celem projektu jest również komunikowanie się między szkołami i uczniami w języku angielskim.
Nasza szkoła przygotowała i wysłała upominki dla uczniów z Mołdawii i otrzymała od nich karteczki z życzeniami. Obecnie przygotowujemy upominki dla uczniów ze szkoły we Włoszech i czekamy na paczkę od nich.
Maj, to miesiąc dobrych uczynków. Uczestnicy projektu prezentują przykłady dobra, które uczynili innym ludziom.
WYSTĘP UCZNIÓW SZKOŁY MUZYCZNEJ I STOPNIA W DYNOWIE
W czwartek 10 maja 2018r. gościliśmy w naszej szkole tym razem przedstawicieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Dynowie. Celem wizyty było rozbudzenie w uczniach zainteresowań muzycznych oraz zachęcenie ich do zapisu na zajęcia do Szkoły Muzycznej w nowym roku szkolnym.
Podczas koncertu uczniowie wysłuchali utworów muzycznych granych na takich instrumentach, jak: skrzypce, trąbka, saksofon oraz akordeon.
WIWAT TRZECI MAJ!
REFORMY KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 ROKU
,,Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj..."W dniu 30.04.2018r. cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii poświęconej 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy IV i V pod kierunkiem wychowawcy przygotowali montaż słowno- muzyczny o patriotycznej wymowie. Po krótkim wprowadzeniu dokonanym przez panią Elżbietę Rędzio, uczniowie obejrzeli animację - Jan Matejko "Konstytucja 3 maja 1791 roku", która w jasny i przejrzysty sposób nakreśliła naszym wychowankom obraz ówczesnej sytuacji politycznej panujący w Rzeczypospolitej. Uczniowie poznali także najważniejsze postacie oraz reformy mające wejść w życie w związku z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Dopełnieniem zdobytych informacji był występ uczniów, którzy deklamowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
30 kwietnia w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Ziemi odbyła się akademia pod hasłem „Ten szanuje przyrodę, kto ją pozna”. Na świecie święto to obchodzone jest od 1970 roku, wówczas to ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych) ogłosiło 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi. W Polsce święto to obchodzimy od 1990 roku.
Celem obchodów jest zwrócenie uwagi jak największej liczby osób na sprawy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. Musimy pamiętać, że Ziemia nie jest naszą własnością, została nam jedynie powierzona na pewien czas, a człowiek naginając przyrodę dla własnych potrzeb, zapomniał, że sam jest jej częścią i nie może żyć bez niej ani poza nią.
W akademii udział wzięli uczniowie klas IV – VII. Odegrali oni (w sposób humorystyczny) dwie bardzo ciekawe inscenizacje pt. „Rozmowa ryb” oraz „Śmietnik”. Ukoronowaniem występu było odczytanie Ślubowania przez wszystkich przyjaciół przyrody, a także „podpisanie się” poprzez odbicie kciuka pod tekstem przysięgi.
Akademię poprzedziły prace nad scenografią oraz naszym kunsztem aktorskim. Pracowaliśmy ciężko, ale było warto. Przedstawienie się udało, a my już z niecierpliwością czekamy na przyszły rok.
XIII Gminny Turniej Ekologiczny - Białka 2018
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, 23 kwietnia w Szkole Podstawowej w Białce odbył się już po raz trzynasty Gminny Turniej Ekologiczny „Jesteśmy przyjaciółmi przyrody” , w którym udział wzięli również uczniowie naszej szkoły. Celem turnieju było:
- podnoszenie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności wśród dzieci i młodzieży za stan środowiska przyrodniczego w najbliższej okolicy,
- zachęcanie do podejmowania praktycznych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego,
- kształtowanie wśród dzieci i młodzieży trwałych nawyków przyczyniających się do dbałości o stan środowiska naturalnego poprzez codzienne działania we własnym domu, szkole, najbliższym otoczeniu.
Oprócz zagadnień ekologicznych i przyrodniczych, tematem przewodnim turnieju były Odnawialne źródła energii.
Turniej rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych:
a) konkurs plastyczny dla klas I – III „Zielona energia – czyli moc słońca, wiatru i wody”.
W tej kategorii nagrodę otrzymała Kinga Domin – uczennica klasy III.b) konkurs plastyczny dla uczniów klas IV – V na plakat „Chroniąc Ziemię stawiamy na OZE”.
W tej kategorii nagrody otrzymały:
Aleksandra Patrońska – uczennica klasy IV,
Julia Kośmider – uczennica klasy V,
a wyróżnienie: Natalia Lichota – uczennica klasy IV.c) konkurs wiedzy dla uczniów klas VI – VII.
W tej kategorii wzięli udział Julia Kośmider, Joanna Drewniak oraz Karol Wyskiel. Pomimo uzyskania dużej ilości punktów nie udało się naszym podopiecznym wywalczyć miejsca na podium. Największą liczbę punktów wśród naszych reprezentantów zdobyła Joanna Drewniak uzyskując 41/50pkt, ostatecznie zajmując miejsce IV.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
1 MAJA- ŚWIĘTO PRACY
2 MAJA- DZIEŃ WOLNY OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
3 MAJA- ŚWIĘTO NMP KRÓLOWEJ POLSKI, ŚWIĘTO NARODOWE UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
4 MAJA- DZIEŃ WOLNY OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
WYSTĘP UCZNIÓW SZKOŁY MUZYCZNEJ I STOPNIA W BŁAŻOWEJ
20 kwietnia 2018r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Błażowej. Celem wizyty było rozbudzenie zainteresowań muzycznych wśród uczniów i zachęcenie ich do zapisania się na zajęcia do Szkoły Muzycznej w przyszłym roku szkolnym.
Podczas występu, zostały zaprezentowane uczniom takie instrumenty jak: akordeon, klarnet, trąbka i saksofon. Na zajęcia do Szkoły Muzycznej I stopnia w Błażowej uczęszcza obecnie nasz uczeń- Patryk Jurek, który uczy się grać na akordeonie. Szczególnie miło było nam wysłuchać utworów granych w jego wykonaniu.
Kto wie, może po dzisiejszych zajęciach, ktoś jeszcze odkryje w sobie talent muzyczny i zdecyduje się zapisać do Szkoły Muzycznej?
WYJAZD DO KINA ZORZA W RZESZOWIE
17 kwietnia 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I- VII pod opieką nauczycieli uczestniczyli w wycieczce do kina ,,Zorza" w Rzeszowie. Aktorzy z Teatru Muzycznego Forte zaprezentowali uczniom musical profilaktyczny oparty na znanej baśni Hansa Christiana Andersena ,,Nowe szaty króla".
Głównym bohaterem sztuki jest młody, próżny król, który próbując nadążyć za modą zapomina o tym, co jest naprawdę ważne. Gdy do miasta przybywa słynny krawiec, król od razu pragnie, aby uszył dla niego najwspanialsze szaty. Ten oczywiście zgadza się, ale wyjaśnia, że szaty uszyte przez niego będą niezwykłe, gdyż są niewidzialne dla każdego, kto jest głupi albo też nie jest godny sprawować swój urząd. Król i jego słudzy, nie chcąc wyjść na głupców udają, że widzą nowe szaty. Jedną z zachcianek władcy jest udomowiona lama, która swą błyskotliwość i inteligencję okazuje komentując wydarzenia w żartobliwy sposób przy każdej nadarzającej się okazji. Tylko ona ma odwagę, żeby powiedzieć prawdę o nowych szatach króla, których w rzeczywistości nie ma.
Spektakl pokazuje widzom, jak łatwo dajemy sobie wmówić pewne rzeczy, byleby tylko nie wyjść na głupców. Ponadto uczy młodych odbiorców, że o wartości człowieka nie decyduje ani zasobność portfela, ani metka przy ubraniu, ale to w jaki sposób traktujemy drugiego człowieka.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM- INDIE
Indyjskie mauzoleum Taj Mahal13 kwietnia 2018r. już po raz trzeci gościliśmy w naszej szkole pana Piotra Pyrcza, który bardzo lubi podróżować i chętnie dzieli się wspomnieniami ze swoich wypraw. Dzięki podróżnikowi ,,odwiedziliśmy" już Afrykę, Nepal, a tym razem ,,zawędrowaliśmy" do Indii- państwa położonego w Azji Południowej.
Pan Piotr ukazał nam dwa oblicza tego kraju. Z jednej strony, dzięki bogatej fotorelacji mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy, świątynie, bogate pałace, do których należy choćby znany Taj Mahal, który został zbudowany przez Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony.
Drugie oblicze, to dzielnice nędzy, gdzie ludzie mieszkają w bardzo złych warunkach, a najbiedniejsi żyją po prostu na ulicy.
Ważnym aspektem rzeczywistości tej części świata jest religia oraz różne obyczaje i wierzenia. W Indiach szczególnym kultem otacza się krowy, które uważa się tam za ,,święte". Są one wszechobecne na ulicach indyjskich miast. Zgodnie z hinduistycznymi pismami świętymi, krowa powinna być traktowana jako jedna z siedmiu matek człowieka, gdyż jako dawczyni mleka staje się jego karmicielką. Ciekawostką dla dzieci była informacja, że odchody zwierząt są suszone i wykorzystywane potem jako opał.
Ponadto uczniowie dowiedzieli sie, że najbardziej czczoną rzeką w Indiach jest Ganges. Pielgrzymi tłumnie przybywają do małego miasteczka Varanasi, aby tam oczyścić się w świętej rzece Ganges lub oddać jej prochy swoich bliskich. Woda z tej samej rzeki służy również do picia, prania, kąpieli.
Szczególnie zadziwiła uczniów Karni Mata - świątynia szczurów w Deshnok. Dowiedzieliśmy się, że szczury traktowane są tam po królewsku. Kapłani opiekują się nimi, karmią je podając im mleko i rozsiewając ziarno a Hindusi pielgrzymują do tej świątyni i przynoszą dary.
Spotkanie z podróżnikiem było bardzo ciekawą lekcją przyrody i geografii. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z miłym podróżnikiem. Jesteśmy już ciekawi, gdzie następnym razem nas zabierze.....
IV AUDYCJA MUZYCZNA - SZKOŁA MUZYCZNA YAMAHA
W dniu 5 kwietnia 2018 r. nasi uczniowie już po raz czwarty wzięli udział w audycji muzycznej prowadzonej przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Zajęcia poprowadził pan Artur Bradliński- znany naszym uczniom z pierwszej październikowej audycji, a gościem specjalnym był pan Marcin Mucha, który gra na akordeonie już od 27 lat.
Podczas spotkania uczniowie poznali niewielki, klawiszowy instrument dęty zwany melodyką, który zachwycał swym brzmieniem, a także 3 rodzaje akordeonów: guzikowy, klawiszowy oraz basowy.
Audycji, jak zawsze towarzyszyła przyjemna atmosfera. Uczniowie klaskali, śpiewali, a jeden z uczniów- Patryk, mógł nawet spróbować zagrać na akordeonie basowym.
Archiwum Aktualności