- SZKOLNY DZIEŃ EUROPEJCZYKA
- Koło Przyjaciół Europy – Lizbona
- Wycieczka do Szkocji- lekcja pokazowa
- The project “Knowing the European culture is the key to future”
- PISZĄ O NAS!
- KOŁO PRZYJACIÓŁ EUROPY- WRZESIEŃ/ PAŹDZIERNIK 2017
- KOŁO PRZYJACIÓŁ EUROPY- EDYNBURG
- KOŁO PRZYJACIÓŁ EUROPY- LONDYN
- EDINBURGH SCHOOL OF ENGLISH ERASMUS+ Mobilność kadry edukacji szkolnej
- ERASMUS+ Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej Relacja ze szkolenia metodyczno językowego w Edynburgu w Wielkiej Brytanii nauczycielki języka angielskiego Elżbiety Rędzio
- RELACJE NAUCZYCIELI ZE SZKOLENIA JĘZYKOWEGO NA WYSPIE GOZO NA MALCIE
- PROGRAM AUTORSKI „Poznanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości, na podstawie wybranych państw europejskich”.
- MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA - Udział w międzynarodowym programie ERASMUS + Poznawanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości
- Plan pracy Koła Przyjaciół Europy w roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piątkowej
- HARMONOGRAM DZIAŁAŃ Realizacja projektu ,,Poznawanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości”. Programu Erasmus+ Mobilność edukacyjna.
- REGULAMIN REKRUTACJI DO PROJEKTU POZNAWANIE KULTURY EUROPEJSKIEJ KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI REALIZOWANEGO W RAMACH AKCJI 1MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ PROGRAMU ERASMUS+
- PROJEKT FRANCE/POLAND EXCHANGE
Koło Przyjaciół Europy – Lizbona
W drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018 uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piątkowej – w ramach zajęć Koła Przyjaciół Europy – wybrali się w wirtualną podróż po stolicy Portugalii tj. Lizbonie. Jest to bardzo urokliwe miasto położone nad rzeką Tag przy ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Usytuowanie Lizbony porównywane jest do antycznego amfiteatru. Stolica Portugalii położona jest bowiem na wzgórzach. Spacerując po mieście turyści niejednokrotnie muszą pokonywać wiele stromych i wąskich uliczek. Stąd wielką popularnością cieszą się tramwaje z charakterystycznymi żółtymi wagonami, które zawożą zarówno turystów, jak i mieszkańców w najwyżej położone miejsca.
Z racji swojego usytuowania Lizbona posiada wiele punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta i zachwycać się kolorowymi, urokliwymi kamieniczkami. Na wielu kamienicach można z kolei zauważyć tzw. Azulejo, czyli cienkie płytki, najczęściej kwadratowe z przeróżnymi motywami. Azulejo to najbardziej charakterystyczny środek wyrazu i najbardziej ekspresyjny rodzaj sztuki, głównie portugalskiej.
Warto wspomnieć, że uliczki Lizbony pachną pieczonymi kasztanami. Jadalne kasztany są doskonałą przekąską do chrupania. Mogą też być wyśmienitym deserem, słodkim lub słonym dodatkiem. Ulicznych sprzedawców tego przysmaku można spotkać na każdej ulicy. Innym charakterystycznym dla Lizbony przysmakiem jest tzw. Pasteis de Belem. To jedyne w swoim rodzaju ciasteczka na kruchym, francuskim cieście z zapiekaną masą budyniową. Można je kupić w wielu miejscach, ale najdłuższą tradycją cieszą się te, które cukiernicy wypiekają od 1837 roku w słynnej lizbońskiej cukierni mieszczącej się w dzielnicy Belem.
Dzielnica Belem to jeden z obowiązkowych punktów dla turystów. Znajduje się tam – wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – wielki kompleks Klasztoru Hieronimitów. Jest on uważany za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego. Budowa klasztoru, rozpoczęta w 1502 roku z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Budowlę zakończono w 1551 roku. Warto wiedzieć, że 13 grudnia 2007 roku podczas szczytu Unii Europejskiej, na terenie klasztoru podpisano formalnie tzw. Traktat Reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim.
W dzielnicy Belem znajduje się także słynna czteropiętrowa wieża Torre de Belem. Dzisiaj jest ona atrakcją turystyczną, ale dawniej spełniała wiele funkcji. Była przede wszystkim punktem orientacyjnym dla żeglarzy. Była także symbolem morskiej potęgi Portugalii, a także…więzieniem. Ci, którzy zostali skazani i osadzeni w tej wieży przebywali na najniższym piętrze i często podczas przypływów byli podtapiani.
Obok Torre de Belem znajduje się monumentalny Pomnik Odkrywców odsłonięty w roku 1960; dokładnie w pięćsetną rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza. Pomnik przedstawia ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych, zarówno żeglarzy, jak i naukowców oraz misjonarzy. Są to m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan. To tylko niektóre z licznych, które można zobaczyć w stolicy Portugalii. Na następnych zajęciach uczniowie wybiorą się na wirtualny spacer po kolejnych dzielnicach Lizbony.
Galeria zdjęć dostępna
po kliknięciu na fotografię