• Plan pracy Koła Przyjaciół Europy w roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piątkowej

        • Plan pracy Koła Przyjaciół Europy w roku szkolnym 2017/2018

          Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piątkowej

           

           

               Plan pracy Koła Przyjaciół Europy jest skorelowany z projektem realizowanym w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Piątkowej – Poznawanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości. Projekt ten powstał w ramach programu Erasmus +, którego akcją kluczową jest Mobilność edukacyjna.

          Projekt Poznawanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości będzie realizowany przez 15 miesięcy; od 01.06.2017 do 31.08.2018.

              Program pracy Koła Przyjaciół Europy będzie – w razie potrzeby - na bieżąco modyfikowany. Jego tematyka będzie dostosowana do zainteresowań uczniów oraz do mobilności edukacyjnej nauczycieli, którzy prowadzić będą zajęcia.  

               W projekcie Poznawanie kultury europejskiej kluczem do przyszłości udział wzięło pięciu nauczycieli; Elżbieta Rędzio, Małgorzata Wyskiel, Renata Kowalska, Diana Flisak, Ewelina Szumska. Nauczyciele wzięli udział w dwutygodniowych zagranicznych szkoleniach. Dwie nauczycielki wyjechały na Maltę, trzy do Edynburga. Dlatego też nauczyciele będą dzielić się własnym doświadczeniem spotkania z kulturą europejską. W ten sposób uatrakcyjnią zajęcia; zaprezentują fotografie, opowiedzą, czego sami doświadczyli itp. W ten sposób pokażą uczniom, że warto się uczyć i poszerzać swoją wiedzę.

              W pierwszym półroczu roku szkolnego zajęcia z Koła Przyjaciół Europy poprowadzą: Elżbieta Rędzio oraz Ewelina Szumska. W drugim: Renata Kowalska, Diana Flisak oraz Małgorzata Wyskiel. Na zajęcia będą mogli uczęszczać wszyscy chętni uczniowie; niezależnie od wieku.

               Głównym celem Koła Przyjaciół Europy będzie poznawanie kultury europejskiej oraz uświadomienie uczniom, że ta wiedza jest kluczem do przyszłości. Jesteśmy Polakami. Polska leży w Europie i trzeba być świadomym obywatelem europejskim. Trzeba znać nie tylko swój kraj, jego zwyczaje, kulturę i tradycje. Aby zrozumieć procesy zachodzące we współczesnym świecie, trzeba znać kulturę i zwyczaje innych europejskich krajów.

          Podczas zajęć uczniowie będą poznawać kulturę, zwyczaje i tradycję krajów europejskich. Będą zapoznawać się z położeniem geograficznych poznawanych państw, barwami narodowymi, jednostką monetarną, atrakcjami turystycznymi, sławnymi ludźmi pochodzącymi z danego kraju, charakterystycznymi potrawami, zabawami dzieci itp. Uczniowie będą poznawać także ciekawostki o danym kraju i rozwiązywać quizy. Zajęcia będą się odbywać raz na dwa tygodnie. Jeśli zajdzie taka potrzeba częstotliwość zajęć zwiększy się. Koło Przyjaciół Europy będzie skupiało nie tylko uczniów, ale także absolwentów naszej szkoły. W miarę możliwości nauczyciele zapraszać będą gości, którzy zwiedzili inne europejskie kraje i będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami spotkania z kulturą europejską.

               Zajęcia będą prowadzone w dwóch językach; polskim oraz angielskim. Dwujęzyczność pozwoli na wdrażanie uczniów w naukę języka angielskiego.

           

             Podczas zajęć nauczyciele będą wykorzystywać różne metody nauczania; problemowe, podające, programowane, eksponujące, praktyczne. Będą pracować samodzielnie, w grupach, metodą projektu – team project.  Będą wykorzystywać technologię informacyjną, dzięki czemu uatrakcyjnią zajęcia.

             Uczniowie będą pracować z mapami, atlasami geograficznymi, Słownikami polsko – angielskimi, przewodnikami itp.  Będą także korzystać z Internetu. Stworzą tzw. teczkę materiałów: wydrukują różne fotografie, ciekawostki o danym państwie, które później upublicznią swoim kolegom, nauczycielom, rodzicom oraz gościom odwiedzającym szkołę – z tych materiałów powstawać będzie gazetkę ścienna. Gazetka będzie zmieniana – zależnie od tematyki zajęć. 

              Koło Przyjaciół Europy będzie odpowiedzialne za przygotowanie Szkolnego Dnia Europejczyka. Uczniowie – pod kierownictwem nauczycieli – przygotują okolicznościowy program artystyczny, który zaprezentują na forum szkoły. Dzień Europejczyka będzie imprezą otwartą, na której gościć będziemy rodziców, gości oraz osoby współpracujące ze szkołą.

             Ważną częścią Szkolnego Koła Przyjaciół Europy będzie cykl lekcji otwartych połączonych z konkursami o państwach europejskich. Podczas lekcji otwartych uczniowie będą dzielić się zdobytą wiedzą; przygotowują tematyczne prezentacje multimedialne o omawianych na zajęciach państwach europejskich.

           

              W ramach zajęć organizacyjnych uczniowie poznają historię Unii Europejskiej i jej funkcjonowanie. Zapoznają się także z Instytucjami i symbolami UE. Uświadomią sobie, że oprócz tego, że są Polakami; są także obywatelami Europy.

               Tematyka dalszych zajęć dotyczyć będzie poznawania kultury innych krajów europejskich.

              Podczas zajęć w pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/2018 szczególna uwaga zostanie skierowana na Szkocję i Edynburg, gdyż właśnie tam troje z naszych nauczycieli odbywało swoje szkolenia językowe i metodyczne. Uczniowie poznają tragiczną historię szkockiej królowej Marii Stuart, legendy związane z niektórymi zamkami, będą słuchać szkockiej muzyki i typowego instrumentu jakim są dudy. Poznają szkocki hymn, sławnych szkockich wynalazców, typowe szkockie potrawy. Poznają ciekawostki na temat szkockiej kraty, szkockich klanów. Nauczyciele biorący udział w szkoleniu w Edynburgu podzielą się z uczniami swoim doświadczeniem, zaprezentują fotografię szkockiej przyrody, szkockich zabytków itp. Uświadomią uczniom, że nauka jest procesem ciągłym. Podsumowaniem pracy na temat United Kingdom będzie lekcja pokazowa, podczas której uczniowie podzielą się z innymi zdobytą przez siebie wiedzą, przedstawią przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne.

           

               Cykl zajęć o United Kingdom zostanie podzielony na 4 bloki tematyczne dotyczące Szkocji, Walii, Anglii oraz Irlandii Północnej. Efektem pracy będzie gazetka ścienna wykonana przez uczestników zajęć.

               Zagadnienia dotyczące United Kingdom:

               United Kingdom  – położenie geograficzne, podział, jednostka monetarna, sławni pisarze i poeci, najważniejsze zabytki, flagi, symbole kwiatowe, patroni poszczególnych wysp, hymny, typowe potrawy itp.

           

               Oprócz państwa wchodzących w skład United Kingdom uczniowie poznają kulturę innych europejskich państw tj. Portugalii i Hiszpanii. Będzie to tym ciekawsze i bliższe z tego względu, że dwie uczestniczki projektu: Elżbieta Rędzio i Ewelina Szumska odwiedziły i zwiedziły te dwa kraje. Dlatego też nauczycielki poświęcą kilka tematów tym europejskim krajom. Zaprezentują fotorelację przedstawiającą najważniejsze informacje o Portugalii i Hiszpanii. Przedstawią najważniejsze zabytki Lizbony. Ewelina Szumska opowie uczestnikom zajęć o słynnej drodze – Camino de Santiago. Celem tych prezentacji będzie motywowanie uczniów do nieustannego kształcenia się. Uczniowie zostaną zmotywowani, aby samodzielnie poszukać innych ciekawostek kulturowych o Portugalii i Lizbonie. Zdobyta przez uczniów wiedza zostanie przez nich przedstawiona podczas lekcji otwartej.

           

              Nauczyciele, którzy brali udział w szkoleniu na Malcie przeprowadzą cykl zajęć tematycznie powiązanych z Maltą i Gozo. Nauczycielka przyrody Diana Flisak skupi się na przedstawieniu i omówieniu klimatu i krajobrazu śródziemnomorskiego. Ponadto tematyka zajęć dotyczyć będzie:

          1.       Malta – położenie geograficzne.
          2.       Hymn, flaga.
          3.       Tradycje i zwyczaje świąteczne.
          4.       Typowe potrawy.
          5.       Historia Malty i Gozo.
          6.       Najważniejsze atrakcje turystyczne.
          7.       Obecna i dawna stolica Malty.
          8.       Historia zakonu maltańskiego.

           

               Podsumowaniem rocznej pracy Szkolnego Koła Przyjaciół Europy będzie Szkolny Dzień Europejczyka. Będzie to edukacyjna impreza z udziałem zaproszonych gości. Ważną częścią tego wydarzenia będą nie tylko prezentacje multimedialne przygotowane przez naszych uczniów, ale także Quizy i konkursy na temat poznanych europejskich państw i ich kultury.

           

          Podsumowanie

             Program Szkolnego Koła Przyjaciół Europy był w trakcie trwania zajęć modyfikowany. Oprócz założonych celów udało się zrealizować dodatkowe punkty, które były rozszerzeniem tematyki poruszanej na zajęciach. Do tych dodatkowych edukacyjnych przedsięwzięć należał cykl spotkań z podróżnikiem Piotrem Pyrczem, który przyjeżdżał do naszej szkoły na spotkania z uczniami i nauczycielami; opowiadał o swoich podróżach po Europie, prezentował swoją fotorelację. Dwa spotkania z Piotrem Pyrczem dotyczyły innych kontynentów tj. Azji i Afryki. Ponadto plan szkolnej wycieczki zrealizowany w roku 2017/2018 był rozszerzeniem zagadnień omawianych podczas zajęć ze Szkolnego Koła Przyajciół Europy. Podczas szkolnej wycieczki do Krakowa nasi uczniowie zwiedzili Park Globalnej Edukacji – Wioski Świata. Odbyli tam ciekawe warsztaty, poznali życie mieszkańców wszystkich kontynentów.