• PROCEDURY COVID -19

        •                              

          Aktualne informacje ogólne dla rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej w Piątkowej

          o sposobie i trybie realizacji zadań szkoły w okresie pandemii COVID - 19

          z uwzględnieniem przepisów  prawa oraz wytycznych sanitarnych.

           

          1. Celem przestrzegania zaleceń GIS na terenie szkoły wprowadza się szczególny reżim sanitarny polegający ogólnie na: częstym wietrzeniu sal, dezynfekcji sal
            i powierzchni, częstym dezynfekowaniu rąk przez uczniów, nauczycieli i pracowników, a w przypadku młodszych dzieci częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem
            , zachowywaniu dystansu społecznego – co najmniej 1,5 m.
          2. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy. W przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe, zachowanie dystansu społecznego.
          3. Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka). Jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku zauważania ww. objawów chorobowych  dokonuje się pomiaru temperatury ciała ucznia za pomocą termometru bezdotykowego. Pomiaru dokonuje nauczyciel.
          4. Do szkoły nie mogą uczęszczać uczniowie ani przychodzić pracownicy, gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub
            w izolacji.
          5. Uczniowie przebywając na terenie szkoły muszą unikać gromadzenia się i ścisku oraz starać się zachować dystans od innych osób – w szczególności w częściach wspólnych, szatniach, pomieszczeniu,  w którym odbywa się spożywanie posiłku, na świetlicy.
          6. Wszystkie osoby postronne wchodzące do szkoły mogą przebywać
            w następujących miejscach: przedsionki przy wejściach, w uzasadnionych przypadkach będą to inne miejsca  wskazane za zgoda dyrektora szkoły. Przy wejściu osoby te zobowiązane są do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek ochronnych, a także zakrywania nosa i ust.
          7. Przy wejściu znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować
            w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wskazujących na COVID-19 u osoby znajdującej się na terenie szkoły.

           

           

           

          Szkoła zapewnia:

          1. Sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie
            z pomieszczeń szkoły, placu zabaw, oraz sprzętów i przedmiotów znajdujących się w szkole;
          2. Płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku, w miejscu wydawania posiłków, pracowni komputerowej, na sali gimnastycznej;
          3. Bezdotykowe termometry.
          4. Instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowej dezynfekcji rąk przy dozownikach
            z płynem;
          5. Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe wskazujące na chorobę zakaźną, zaopatrzone w maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe
            i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.

           

          Dyrektor:

          1. Zaznajamia pracowników, rodziców (informacja na stronie internetowej szkoły) oraz uczniów ze stosowanymi w szkole metodami ochrony uczniów przed Covid-19 oraz niniejszymi procedurami zapewniania bezpieczeństwa.
          2. Dba o to, by w salach, w których spędzają czas uczniowie nie było przedmiotów, sprzętów, których nie da się skutecznie umyć lub dezynfekować;
          3. Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa uczniów
            w placówce.
          4. Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka. Dla szybkiego przepływu informacji dyrektor dokonuje cesji tego obowiązku na każdego nauczyciela, który zauważy u dziecka niepokojące symptomy świadczące o podejrzeniu choroby.
          5. Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika szkoły,
          6. Współpracuje ze służbami sanitarnymi – w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 oraz w przypadku podejmowania decyzji o zmianie systemu nauczania – hybrydowy (nauka stacjonarna + nauczanie zdalne), przy pomocy środków komunikacji na odległość;
          7. Wyznacza obszary w szkole, w których mogą przebywać osoby z zewnątrz (tylko
            z osłoną ust i nosa, rękawiczek jednorazowych lub po dezynfekcji rąk, bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych);
          8. Zawiesza częściowo (wybrane oddziały) lub całościowo zajęcia stacjonarne
            w szkole, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego szkołę i uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wprowadza w szkole odpowiednio wariant B (kształcenie mieszane – hybrydowe – zajęcia stacjonarne i zdalne) lub C (kształcenie zdalne) pracy szkoły.

           

          Procedura komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów szkoły

          1. W okresie epidemii kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi odbywa się głównie za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-mail, e-dziennik. W przypadku funkcjonowania szkoły w wariancie C (kształcenie zdalne) jest to jedyny sposób komunikacji z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniem.
          2. Rodzic/opiekun prawny na spotkanie bezpośrednie, rozmowę umawia się
            z nauczycielem za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-mail, e-dziennik. W bezpośrednim kontakcie z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć́ osłonę ust i nosa oraz zachować́ dystans wynoszący min. 1,5 metra. Spotkanie odbywa się w miejscu zapewniającym utrzymanie dystansu między rozmówcami, ale również innymi osobami, które mogą przebywać w tym samym pomieszczeniu co rozmówcy. Spotkanie, rozmowa nie może się odbywać podczas przerwy, kiedy nauczyciel pełni dyżur.
          3. Wchodząc na teren szkoły, rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest zdezynfekować ręce płynem dezynfekcyjnym lub pozostać w rękawiczkach ochronnych.
          4. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do podania szkole numeru telefonu do kontaktu i aktualizowania go, w przypadku wystąpienia zmiany danych kontaktowych. Aktualne numery kontaktowe zbiera na początku roku szkolnego wychowawca klasy.
          5. Do kontaktu ze szkołą w sprawach pilnych (np. informacja o zarażeniu COVID-19), wyznacza się następujący numer telefonu: stacjonarny 17 2297 682  tel. kom. 605 475 722
          6. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych u dziecka w czasie zajęć odbywających się na terenie szkoły rodzic zostanie poinformowany telefonicznie na wskazany przez siebie numer telefonu o konieczności niezwłocznego odbioru dziecka ze szkoły.

           

           

          Procedura przyprowadzania i odbiór uczniów ze szkoły

          1. Na teren budynku szkoły może wchodzić uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, którego może odprowadzić do szkoły tylko jeden opiekun (rodzic, opiekun, osoba upoważniona).
          2. Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły wysyłać́ ucznia, u którego
            w rodzinie któryś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
          3. Opiekun (przyprowadzający/odbierający ucznia) może przebywać tylko w części wspólnej szkoły tj.: przedsionek korytarza.
          4. Wychowankowie Oddziału Przedszkolnego odbierani są i odprowadzani po zajęciach przez pracownika oddziałowego do drzwi wyjściowych.
          5. Opiekun przebywając w budynku szkoły musi stosować środki ochronne zgodnie
            z obowiązującymi przepisami w tym zakresie: tj: osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły.
          6. Opiekun zobowiązany jest do zachowania dystansu od pracowników szkoły oraz innych opiekunów i uczniów - co najmniej 1,5 m.
          7. Uczeń wchodzący do szkoły zobowiązany jest zdezynfekować ręce a w przypadku występującego uczulenia na środek dezynfekujący, niezwłocznie umyć ręce w najbliższej łazience przeznaczonej do korzystania przez uczniów.
          8. W przedszkolu pracownik oddziałowy i nauczyciel dba o to, aby każde dziecko po wejściu do przedszkola umyło lub zdezynfekowało ręce,  a następnie odprowadzane zostało do sali, w której  będzie odbywało zajęcia.
          9. Dziecko nie może wnosić do budynku szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których uczeń bierze udział, wyjątek stanowią dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami - rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do regularnego czyszczenia przedmiotów przynoszonych przez uczniów.
          10. W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw/boisku, odbiór dziecka odbywa się z tego miejsca przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób.
          11. Rodzic/opiekun prawny/osoba upoważniona do odbioru dziecka przebywa na terenie szkoły nie dłużej niż jest to konieczne.

           

           

          Procedura korzystania z szatni

          1. Z szatni korzystają tylko i wyłącznie uczniowie.
          2. Uczniowie pozostawiają okrycie wierzchnie i obuwie w wyznaczonych miejscach po przyjściu do szkoły i odbierają je po skończonych zajęciach. Wszystkich uczniów obowiązuje zmiana obuwia.
          3. Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia lub odbioru odzieży wierzchniej i obuwia. Po dokonaniu tych czynności niezwłocznie opuszczają szatnię.
          4. Przebywając w szatni uczniowie obowiązani są do unikania ścisku.
          5. Uczeń nie wchodzi do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się w tym pomieszczeniu.
          6. Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans i nie torują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.
          7. Uczniowie unikają dotykania rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.
          8. W trakcie zajęć dydaktycznych schodzenie do szatni jest zabronione za wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. zwolnienie ucznia z części zajęć przez rodzica. Wówczas dziecko korzysta z szatni tylko w celu odbioru swojego nakrycia wierzchniego.
          9. W przypadku organizacji zajęć przez nauczyciela na świeżym powietrzu, uczniowie także korzystają z szatni, przestrzegając określonych zasad.
          10. W uzasadnionych przypadkach do szatni może wejść rodzic zachowując wymagane środki bezpieczeństwa.

           

           

          Postanowienia  końcowe

          1. Powyższe procedury obowiązują do odwołania.
          2. Procedury mogą być modyfikowane.
          3. O wszelkich zmianach w procedurach będą informowane osoby zainteresowane.